Szukaj

Tlenek węgla, gaz niewidzialny, bezzapachowy, ale śmiertelny

Podziel się
Komentarze0

Zatrucie tlenkiem węgla objawia się bólami głowy, mdłościami. Może się jednak nie objawić natychmiast. W przypadku ostrego zatrucia, chorym należy się szybko zająć i odwieźć do szpitala. Jeśli więc zaobserwujemy u siebie lub u innych bóle głowy, zawroty głowy, utratę świadomości, śpiączkę, wielkie zmęcznie oraz splątanie... nie wahajmy się, szukajmy pomocy.Jest to bardzo ważne, ponieważ zatrucie czadem może się skończyć śmiercią.


Przypominamy, tlenek węgla, czad (CO) jest niewidzialny, nie ma zapachu i jest duszący. Nie wysyła znaków ostrzegawczych i zabija, zanim zdążymy zdać sobie z tego sprawę. A więc, uwaga! Każdego roku, we Francji, odnotowuje się około 6 000 zatruć oraz 300 zgonów, z których 150 to zatrucia w domu, wywołane tlenkiem węgla, podkreślmy to, który jest gazem bezzapachowym, ale śmiertelnym.

To dlatego we Francji, wraz z zimą, wraz z pierwszymi mrozami, rząd rozpoczyna po raz kolejny nową narodową kampanię prewencyjną i informacyjną dotyczącą zasad bezpieczeństwa związanych z zatruciami czadem. W kampanii biorą udział tacy partnerzy jak: francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Zdrowia, francuski Narodowy Instytut Zdrowia, Prewencji oraz Edukacji, Strażacy i Saperzy, Komisja ds Bezpieczeństwa Konsumentów oraz francuski Instytut Nadzoru Sanitarnego. Współpracują z nimi firmy dystrybuujące energię, konstruktorzy, instalatorzy, a więc, krótko mówiąc, wszyscy specjaliści z sektora energetycznego.


Należy wiedzieć

To złe spalanie palnych substancji organicznych: drewna, butanu, węgla, benzyny, gazu naturalnego, propanu (używanych do urządzeń ogrzewających, do ogrzewania wody albo do pracy silników), jest odpowiedzialne za emisję monotlenku węgla. Ofiary ostrych zatruć wymagają natychmiastowej opieki szpitalnej, która polega na wspomaganiu oddychania oraz na podawaniu tlenu w komorze hiperbarycznej. Zatrucie tlenkiem węgla może, co więcej, pozostawić ślady już do końca życia.

Dwie zasady prewencji

Utrzymywać urządzenia ogrzewające, podgrzewające wodę oraz przewody (także przewody kominowe) w dobrym stanie, przestrzegając zaleceń wykwalifikowanych profesjonalistów. Nadzorować także wentylację i przewody wentylacyjne: powietrze powinno swobodnie przez nie przepływać, nie powinno nic w nich zalegać.

Co robić w razie wypadku?
Porady dotyczące bezpieczeństwa w razie wypadku związanego z ulatnianiem się tlenkiem węgla, są bardzo proste:
  • należy natychmiast wpuścić świeże powietrze do pomieszczeń, otwierając wszystkie okna i drzwi;
  • należy natychmiast ewakuować wszystkich ludzi, opróżnić wszystkie pomieszczenia;
  • bezwzględnie trzeba zadzwonić po pomoc (straż pożarna 998 albo pogotowie 999);
  • nie wracać do pomieszczeń w żadnym wypadku, dopóki nie zostaną one sprawdzone przez odpowiednie służby, które odnajdą źródło zatrucia i zaproponują najlepsze rozwiązanie.
Ale, zatrucia to nie wszystko, co można powiedzieć na temat tlenku węgla.

Komentarze do: Tlenek węgla, gaz niewidzialny, bezzapachowy, ale śmiertelny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz