Szukaj

Tkanka mięśnia sercowego z przeprogramowanych komórek macierzystych

Podziel się
Komentarze0

Choroby sercowo-naczyniowe to główna przyczyna zgonów na całym świecie, dlatego regeneracja tkanki mięśnia sercowego to nadzieja dla wielu osób cierpiących na te dolegliwości. Taki też jest cel badań zespołu naukowego z USA, z University of Pittsburgh w Pensylwanii.Rezultaty ich prac przedstawiono w Nature Communication.

Naukowcy posłużyli się indukowanymi komórkami macierzystymi pluripotentnymi, pochodzącymi z przeprogramowanych dojrzałych komórek skóry ludzkiej, w celu uzyskania prekursorowych komórek mięśnia sercowego, zwanych MCPs.

Komórki indukowane to komórki dojrzałe, przeprogramowane praktycznie do stadium embrionalnego, z którego mogą rozwijać się w dowolny typ komórek ciała.

Powstałe w ten sposób komórki badacze rozłożyli na strukturze serca gryzonia. Tego typu struktura służy jako rodzaj rusztowania, na którym rozwijają się komórki.


Prekursory komórkowe umieszczone na tej strukturze uformowały więc mięsień sercowy, a po 20 dniach odżywiania krwią, zrekonstruowany organ zaczął bić w rytmie 40 – 50 uderzeń na minutę.

Współautor badania, dr Lei Yang mówi: - Co prawda do odtworzenia całego serca ludzkiego jest jeszcze daleko. Trzeba jeszcze sprawić, żeby serce kurczyło się na tyle silnie, aby mogło pompować krew. Potrzebny jest też stymulator elektryczny naturalny, który będzie synchronizował bicie serca.

Co nie zmienia faktu, że już teraz badacze mają do dyspozycji nowe źródło komórek mięśnia sercowego, pochodzących z indukowanych komórek macierzystych pluripotencjalnych.

Być może dzięki tym badaniom uda się w przyszłości zastępować fragmenty uszkodzonych tkanek w zawale serca, a nawet cały organ.

Wcześniejsze badanie, opublikowane w Biomaterials donosiło o próbie odbudowania serca gryzonia na podstawie embrionalnych komórek macierzystych. Ale nie udało się uzyskać aktywności skurczowej i elektrycznej powstałego w ten sposób serca.

Komentarze do: Tkanka mięśnia sercowego z przeprogramowanych komórek macierzystych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz