Szukaj

Test na AIDS: szybki i przystępny

Podziel się
Komentarze0

Dzięki badaniom przesiewowym w kierunku AIDS, które okazują się teraz proste w obsłudze, najbardziej podatne populacje mogą być teraz w bardzo łatwy sposób zdiagnozowane. Francuska Minister Zdrowia Marisol Touraine ogłosiła, iż we Francji powstaną miejsca do wykonywania szybkich testów wykrywających zakażenie HIV. Wyniki seropozytywności lub seronegatywności odczytywane będą po upływie kilku minut - do pół godziny - po wykonaniu testu.W tym celu, wystarczy tylko pobrać próbkę krwi z opuszka palca.

Większość tych badań przeprowadzanych będzie w bezpłatnych i anonimowych ośrodkach testowania (CDAG) lub w laboratoriach. Mogą być także przeprowadzane przez wolontariuszy - członków stowarzyszenia - a każda inna procedura medyczna nie jest wymagana w tym przypadku.

"Udało nam się ukierunkować w sposób szczególny na grupę mężczyzn, którzy narażają się często na zakażenie wirusem HIV, a także na osoby heteroseksualne afrykańskiego pochodzenia, które mają trudności z poddaniem się testom", wyjaśnia Bruno Spire, przewodniczący AIDES.

Jego stowarzyszenie rzeczywiście testuje technikę Trod od 2008 roku i jak sam wyjaśnia w wywiadzie, każdej osobie tłumaczy się indywidualnie, w jaki sposób należy korzystać z próby, którą przeprowadza się w lokalnych siedzibach organizacji i na zewnątrz.

Jak stwierdzają eksperci, od 135 do 170 000 Francuzów jest nosicielami wirusa HIV, z czego grupa 30 000 - 40 000 nie ma świadomości bycia zakażonym, i to właśnie oni mają możliwość skorzystania z łatwo dostępnych badań przesiewowych.


"Badania wykazały, że grupa społeczna, do której są kierowane badania, reaguje w różny sposób", powiedział Bruno Spire, cytowany przez  Nouvel Observateur.

Jeśli wynik jest pozytywny, badanie krwi musi być wykonane dożylnie, w celu potwierdzenia diagnozy.

W sumie, od 2011, 1% osób z potwierdzoną chorobą AIDS przebadanych było metodą Trod. Liczba ta jest pięć razy wyższa niż ta, uzyskana z tradycyjnych testów przesiewowych, i trzy razy wyższa niż ta uzyskana w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych w ośrodkach pomocy CDAG.

Rozpowszechnianie szybkich testów

Wobec tak obiecujących liczb, dr Olivier Taulera, lekarz internista, specjalizujący się w HIV uważa, że badania przesiewowe powinny być usystematyzowane i skonsultowane z lekarzem ogólnym. Niestety, lekarze ogólni nie proponują wykonania takich badań, poza konsultacją specjalistyczną.

W przeddzień Światowego Dnia walki z AIDS, Marisol Touraine powiedziała na antenie France Info: należy upowszechniać na szeroką skalę szybkie testy w kierunku wykrycia HIV, które umożliwiają anonimowo zarówno mężczyznom, jak i kobietom przeprowadzenie badania. W następnym roku, przeznaczymy na to więcej funduszy. Chciałabym też wprowadzić tydzień przeprowadzania takich testów oraz utworzyć miejsca, gdzie można je wykonywać.

Najbardziej dotkniętymi przez AIDS regionami francuskimi są: Provence-Alpes-Côte d'Azur, Gujana, Ile-de-France i Rhône-Alpes.

Musimy pójść znacznie dalej niż to, co udało nam się zrobić do tej pory w walce z AIDS we Francji, ogłosiła Minister Zdrowia, dodając jeszcze: Pierwszym warunkiem jest ponowna mobilizacja społeczeństwa w celu podniesienia świadomości. Wbrew temu, co się często sądzi o AIDS, nie jest to jeszcze choroba przeszłości.


Komentarze do: Test na AIDS: szybki i przystępny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz