Szukaj

Tajemnica ewolucji ludzkiego serca odkryta

Podziel się
Komentarze0

Naukowcom udało się wyjaśnić kolejną tajemnicę ludzkiego serca. Zoofizjolodzy uważają, że gąbczasta tkanka mięśnia sercowego gadów jest ewolucyjnym prekursorem tkanki przewodzącej, która usprawnia pracę naszego serca. Tkanka przewodząca serca to grupa komórek, która ma zdolność do wytwarzania oraz rozprowadzania rytmicznych impulsów elektrycznych.To właśnie ten skomplikowany system przewodów pełni funkcję elektrycznej instalacji serca - kontroluje tętno i koordynuje skurcze komór serca. Sama struktura ludzkiego serca jest znana od dawna, natomiast geneza systemu przewodzenia elektrycznego niezmiennie budziła wiele pytań.

"Serce ptaków i ssaków - na przykład ludzi – pompuje krew z dużą szybkością i częstotliwością. Jest to możliwe dzięki tkance przewodzącej elektryczne impulsy, która kontroluje pracę serca. Do tej pory nie udało się jednak zidentyfikować podobnych komórek u naszych wspólnych przodków - gadów", mówi Bjarke Jensen, z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Aarhus.


Zespół duńskich i holenderskich specjalistów wykazał, że kluczem do wyjaśnienia pochodzenia genetycznego tkanki przewodzącej jest cienka ściana w gąbczastej tkance serca gadów, która u ptaków i ssaków rozrosła się do skomplikowanej sieci przewodów, donosi PLoS ONE.

"Badaliśmy serca zwierząt zimnokrwistych, takich jak jaszczurki, żaby czy danio, i ostatecznie udało się nam odkryć gen, który określa, które części serca są odpowiedzialne za przewodzenie impulsów elektrycznych. Dzięki porównaniu serca dorosłych osobników gadów z sercami embrionów ptaków i ssaków, znaleźliśmy wspólną dla nich strukturę molekularną, która jest ukryta przez różnice anatomiczne," wyjaśnia doktor Jensen.

Odkrycie to może mieć kluczowe znaczenie w leczeniu chorób serca. Wiedza o genezie tkanki przewodzącej pozwoli lepiej zrozumieć funkcjonowanie serca w pierwszych miesiącach życia płodowego człowieka.

Profesor Tobias Wang podkreśla, że zaburzenia pracy serca są uważane za główną przyczynę poronień.

„Mamy nadzieję, że dzięki temu uda się nam uratować wiele istnień ludzkich,” mówi prof. Wang.

Komentarze do: Tajemnica ewolucji ludzkiego serca odkryta

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz