Szukaj

Studenci wymyślili mobilny skaner telefoniczny do zwalczania anemii w krajach rozwijających się

Podziel się
Komentarze0

Czy tanie urządzenie skanujące, podłączone do telefonu komórkowego, może uratować tysiące kobiet przed śmiercią lub kalectwem z powodu anemii? Taki cel postawili sobie studenci Inżynierii Biomedycznej z Uniwersytetu Johns Hopkins, którzy stworzyli nieinwazyjny sposób identyfikacji kobiet z tą niebezpieczną chorobą krwi w krajach rozwijających się. Urządzenie, nazwane HemoGlobe, zamienia telefon komórkowy pracownika służby zdrowia w "wolny od kłucia" system wykrywania i raportowania przypadków anemii w obrębie wspólnoty.Czujnik urządzenia, umieszczony na palcu pacjenta, wysyła różnej długości fale świetlne przez skórę, aby zmierzyć poziom hemoglobiny we krwi. Pracownik służby zdrowia widzi na ekranie telefonu oznaczony kolorem wynik testu, wykrywający przypadki anemii od łagodnej lub umiarkowanej do ciężkiej.

Jeśli zostaje wykryta anemia, pacjent jest zachęcany do odbycia terapii, poczynając od przyjmowania suplementów żelaza, aż po odwiedzenie przychodni lub szpitala w celu zrobienia badania.

Po każdym badaniu telefon wysyła automatyczną wiadomość tekstową z podsumowaniem wyników do centralnego serwera, który tworzy w czasie rzeczywistym mapę pokazującą gdzie anemia jest bardziej rozpowszechniona. Te informacje pomagają przygotować opiekę i wspierają służbę zdrowia w alokacji zasobów, tam gdzie potrzeba jest najpilniejsza.

Soumyadipta Acharya, profesor asystent w Zakładzie Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Johns Hopkins, doradca projektu nadzorujący badania powiedział, że urządzenie może mieć istotne znaczenie w zmniejszeniu liczby zgonów związanych z anemią w krajach rozwijających się.

Międzynarodowi eksperci zdrowia szacują, że anemia przyczynia się do śmierci 100 000 kobiet (i 600 000 noworodków) rocznie.

To urządzenie może zmienić reguły gry, powiedział Acharya. Można wyposażyć miliony pracowników służby zdrowia na całym świecie w narzędzie do szybkiego, bezpiecznego wykrywania i zgłaszania takiego osłabienia organizmu u kobiet ciężarnych i noworodków.

Wynalazcy HemoGlobe oszacowali, że produkcja jednego urządzenia może kosztować od $10 do $20. W ostatnim konkursie Saving Lives at Birth: A Grand Challenge for Development, urządzenie przekonało sędziów dzięki potencjalnym korzyściom dla zdrowia publicznego i przyznali oni dotację w wysokości $250.000. Tylko 12 uczestników konkursu otrzymało tego rodzaju dotacje.


Kiedy pomyśleliśmy o wielkich nazwiskach, korporacjach i grupach, z którymi rywalizowaliśmy, byliśmy zdumieni i zaskoczeni, że nasza drużyna wygrała
, powiedział dziewiętnastolatek George Chen z Hacienda Heights w Kalifornii, student drugiego roku inżynierii biomedycznej.

Studenci spędzili rok na wymyślaniu i budowaniu prototypu. Dotacja pozwoli zespołowi udoskonalić swoją technologię i umożliwi jej przyszłoroczne testowanie w Kenii przez Jhpiego – partnera Uniwersytetu Johns Hopkins, który udostępnia szkolenia, a także świadczenia zdrowotne dla kobiet i ich rodzin na skalę światową. Jhpiego sponsoruje projekt HemoGlobe poprzez uniwersyteckie centrum Innowacji i Wzornictwa w Bioinżynierii.


Dwudziestojednoletni członek zespołu Greenbaum z Watchung, New Jersey, student ostatniego roku na kierunku inżynierii biomedycznej i elektryki, będzie nadal pracował nad systemem latem, tego roku.

W tym roku koncentrowaliśmy się na udowodnieniu, że technologia działa, powiedział. Teraz mamy większe wyzwanie – udowodnić, że urządzenie może mieć rzeczywistą wartość dzięki wykryciu anemii i zapewnieniu kobietom opieki, jakiej potrzebują.

Studenci szukali nowej drogi do opanowania uporczywego problemu zdrowotnego w krajach rozwijających się. Anemia występuje, gdy osoba ma zbyt mało zdrowych czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do całego organizmu. Jest to często spowodowane brakiem żelaza, a więc brakiem hemoglobiny, białka opartego na żelazie, które pomaga czerwonym krwinkom przechowywać i uwalniać tlen.

Kobiety z anemią są narażone na wiele komplikacji w okresie ciąży i podczas porodu, w tym zgon z powodu utraty krwi. Ponadto, płód również może mieć poważne problemy zdrowotne.

Służba zdrowia w krajach rozwijających się próbowała zaradzić problemowi poprzez powszechny dostęp do suplementów żelaza. Według Acharya, problem anemii pozostał nierozwiązany.

Dlatego my spojrzeliśmy na niego z innej perspektywy, dodał.

W miejscach, gdzie opieka medyczna jest łatwo dostępna, lekarze rutynowo badają kobiety w ciąży na anemię i przepisują leczenie, uwzględniające podawanie żelaza. Ale w rozwijających się regionach, gdzie pomoc medyczna nie zawsze jest w pobliżu, przypadki anemii mogą być niezauważone. Pracownicy służby zdrowia są jednak obecni na tych obszarach, chociaż mają ograniczone wyszkolenie.

Członkowie zespołu wzięli pod uwagę, że każdy pracownik służby zdrowia już nosi ze sobą w kieszeni komputer - telefon komórkowy, podkreślił Acharya. A więc nie musimy zbudować komputera dla naszego urządzenia skanującego i nie musimy dodawać wyświetlacza. Nasze tanie urządzenie będzie korzystać z istniejących telefonów komórkowych pracowników służby zdrowia do oszacowania i zgłaszania poziomu hemoglobiny.

Tymczasowe patent na urządzenie otrzymało Biuro Transferu Technologii Uniwersytetu Johns Hopkins.

Komentarze do: Studenci wymyślili mobilny skaner telefoniczny do zwalczania anemii w krajach rozwijających się

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz