Szukaj

Spadek temperatur zwiększa ryzyko zawału serca

Podziel się
Komentarze0

Belgijskie badanie, zaprezentowane na kongresie naukowym European Society of Cardiology, sugeruje, że spadek temperatur zwiększa ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. I to bardziej niż samo zimno. Jest to bardzo ważna wiadomość dla wszystkich ludzi, którzy mają problemy sercowo-naczyniowe.Odkrycia dokonali naukowcy ze szpitala uniwersyteckiego w Anvers, którzy przeanalizowali dane tygodniowe na temat przypadków ostrego zawału mięśnia sercowego w 32 belgijskich placówkach medycznych, zebrane w latach 2006 – 2009.

Dane te następnie skorelowano z tygodniowymi raportami meteorologicznymi, a także informacjami na temat zanieczyszczeń atmosferycznych, jak również temperatury i wilgotności.

Wnioski? Niskie temperatury to najważniejszy czynnik środowiskowy, wpływający na ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. 

Konkretnie wygląda to tak: spadek temperatury o 10%, zarówno w lecie, jak i w zimie, podnosi o 7% ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego.


W przypadku osób o wysokim ryzyku, odkrycia te sugerują, aby unikały one dużych zmian temperatur, a także nosiły ubrania wystarczająco ciepłe, kiedy temperatury drastycznie spadają.

Drugie badanie, przeprowadzone w 7 krajach europejskich, sugeruje z kolei, że czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych wzrastają w trakcie zimowych miesięcy.

Naukowcy szwajcarscy z Instytutu Medycyny Społecznej i Prewencyjnej w Lozannie zrekrutowali do swojego projektu ponad 100 000 osób w wieku od 35 do 80 lat z całej Europy.

Przeanalizowali takie dane jak BMI, obwód talii, ciśnienie tętnicze systoliczne i diastoliczne, poziom cholesterolu całkowity, HDL i LDL, trójglicerydy i glukozę.

Trzy czynniki ryzyka, które się nasiliły w zimie, to: ciśnienie diastoliczne, ciśnienie systoliczne oraz obwód talii. Trójglicerydy, cholesterol i glukoza nie podlegają sezonowym zmianom.

Pedro Marques-Vidal, jeden ze współautorów badania, mówi: - Wysokie temperatury otoczenia prowadzą do pocenia i do rozszerzania naczyń krwionośnych, co obniża ciśnienie. Ludzie w lecie także częściej uprawiają sport i odżywiają się lepiej niż w zimie.

Komentarze do: Spadek temperatur zwiększa ryzyko zawału serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz