Szukaj

Słyszysz mnie teraz? Nowa strategia zapobiegania utracie słuchu

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie FASEB wykazują, że białko AMPK ma znaczenie w ochronie komórek zmysłowych wewnątrz ucha środkowego przed trwałymi uszkodzeniami i pomaga zachować słuch po skrajnym narażeniu na hałasJeżeli obawiasz się utraty słuchu z powodu przebywania w hałasie (syndrom głuchoty spowodowany słuchaniem muzyki przez słuchawki), najnowsze badania dają nadzieję.

Naukowcy z Niemiec i Kanady wykazali, że białko AMPK, chroniące komórki w stanach braku energii, bierze także udział w aktywowaniu białek w błonie komórkowej umożliwiając pozbycie się potasu z komórek.

Jest to ważne, gdyż ów mechanizm pomaga chronić komórki zmysłowe w wewnętrznym uchu przed trwałym uszkodzeniem spowodowanym wystawieniem na hałas.

Ta informacja może doprowadzić do nowych terapii i strategii zapobiegających i leczących urazy spowodowane ekstremalnym narażeniem na hałas, zwłaszcza u osób genetycznie pozbawionych AMPK, które mogą być wrażliwsze na utratę słuchu.


“Następne badania bazując na obecnych mogą doprowadzić do nowatorskich strategii zapobiegania utracie słuchu spowodowanej hałasem bądź przyśpieszania odzyskiwania słuchu,” powiedział dr Florian Lang, badacz zaangażowany w projekt.

Lang ze współpracownikami porównywali dwie grupy myszy. Pierwsza grupa była typowa, a druga pozbawiona białka AMPK.

Badano słuch myszy mierząc dźwięki wywołujące aktywność mózgu. Wszystkie myszy zostały wystawione na hałas powodujący uraz słuchu prowadzący do jego uszkodzenia.

Przed ekspozycją zdolność słuchu była podobna w obu grupach myszy. Natomiast po ekspozycji, słuch myszy z grupy pierwszej w większości przypadków wrócił do normy po 2 tygodniach, podczas gdy słuch u myszy pozbawionych AMPK pozostał znacząco uszkodzony.

„Kiedy chodzi o zapobieganie utracie słuchu, najlepszym sposobem jest wciąż słuchanie muzyki niezbyt głośno, co nie odbije się negatywnie na naszych bębenkach,” podsumowuje wydawca czasopisma FASEB Gerald Weissmann. “To odkrycie pomaga wyjaśnić, dlaczego niektóre osoby wydają się być bardziej podatne na utratę słuchu niż inne. Jednocześnie daje nowy cel dla strategii zapobiegających – może nawet leczenia - syndromu głuchoty spowodowanej słuchaniem głośnej muzyki na słuchawkach.”


Komentarze do: Słyszysz mnie teraz? Nowa strategia zapobiegania utracie słuchu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz