Szukaj

Składnik botoksu pomaga ludziom z bólami głowy!

Podziel się
Komentarze0

Jeden z głównych składników botoksu może być bardzo pomocny dla ludzi z chroniczną migreną, jednak jak podają naukowcy - nie jest zbyt skuteczny w przypadku ludzi z rzadszymi bólami głowy.Pacjenci, którzy zaczęli narzekać na chroniczne bóle głowy, po terapii za pomocą botulinium toxin A, zgłaszają średnio dwa-trzy przypadki bólów głowy mniej miesięcznie. Jednak mimo to, po terapii cierpią na skutki uboczne, takie jak osłabienie mięśni czy bóle szyi. Produkt ten jest sprzedawany pod różnymi nazwami, najpopularniejszą jest botoks Allergan, który jest używany m.in na zmarszczki albo problemy ze swędzeniem.

Na podstawie wcześniejszych badań, mogę rzec, że wpływ botoksu na migrenę jest tak naprawdę minimalny, jedynie redukuje ból głowy przez kilka dni w miesiącu - twierdzi dr Jeffrey Jackson z Collage'u Medycznego z Winsconsin w Milwaukee. - Jednak, jest bardzo prawdopodobne, że te zastrzyki na część pacjentów z migreną będą skuteczniejsze niż na resztę - dodaje badacz.

W celu przeprowadzenia nowej analizy Jeffrey Jackon oraz jego współpracownicy ponownie sprawdzili 27 swoich wcześniejszych badań, podczas których ponad 5000 losowo wybranym pacjentom z bólami głowy podano botulinium toxin A w formie zastrzyku, bądź jako placebo (upozorowany zastrzyk, bez wstrzyknięcia botoksu). Warto podkreślić, że pacjentom wolno było, obok zastrzyku, brać inne leki na ból głowy.


Uczestnicy badań z chronicznymi bólami głowy na początku zgłaszali ok. 17-20 przypadków bólów głowy miesięcznie. Po trzech miesiącach terapii, chorzy zgłaszali już tylko 2 bóle głowy na miesiąc. Jednak uczestnicy badań z nieco mniejszą migreną (6-7 bólów głowy n miesiąc) nie odczuli większych zmian. Badania były przeprowadzane na grupie zróżnicowanej ze względu wiek, dawkę oraz metodę wstrzyknięcia botoksu.


Około połowa badanych uskarżała się na skutki uboczne. Pacjenci, którzy otrzymywali zastrzyk, średnio 25% częściej skarżyli się na osłabienie mięśni bądź bóle szyi, niż ci którzy dostawali "placebo". Jak twierdzi przedstawiciel firmy Allergan. - botoks jest zatwierdzony przez rząd jako lekarstwo na chroniczne, a nie sporadyczne bóle głowy.

Z kolei dr Vincent Martin z Uniwersytetu w Cincinnati, który zajmuje się chorobami głowy, twierdzi, iż ten fakt jest znany od dawna, zaś najnowsze badania potwierdzają jedynie wcześniejsze hipotezy. Jednak jak podkreśla badacz - Nie jestem też pewien, czy to na pewno jest odpowiednia metoda leczenia dla każdego cierpiącego na chroniczną migrenę.

Koszt botoksu to około 4000 zł za dzienną dawkę, w dodatku nie jest on pokrywany z ubezpieczenia. Nasze badania nie były też w żaden sposób dofinansowywane, zwłaszcza przez kampanie zajmujące się produkcją botulinium toxin A - dodaje Jakcson.

Dr Mitchell Bron, dyrektor ds. badań nad Botoksem z firmy Allergan, również podkreśla, że poprzednie badania wykazały u ludzi biorących botoks podczas migreny, że ich ból głowy trwał znacznie krócej niż wcześniej. Różnica wynosiła mniej więcej 40 godzin miesięcznie w porównaniu z pacjentami, którym dano placebo. To bardzo dobra i ważna wiadomość dla ludzi z migreną.

Jednak dr Martin jest bliższy tezie, że doktorzy częściej patrzą na stan konta niż na częstość bólów głowy podczas przepisywania leków - Po prostu wydaje mi się, że zredukowanie liczby bólów głowy na miesiąc nie oddaje sedna całej sprawy – dodaje naukowiec.

Komentarze do: Składnik botoksu pomaga ludziom z bólami głowy!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz