Szukaj

Serce w górach

Podziel się
Komentarze0

Urlop to dla większości to wypoczynek, swoboda i relaks. Niemniej jednak jest to również czas wielu zagrożeń. To zazwyczaj wtedy doznajemy wielu kontuzji. Nadmiar słońca, uciążliwe upały, wysiłek fizyczny mogą spowodować rozmaite dolegliwości. Nawet zetknięcie z zimną wodą może wywołać zatrzymanie akcji serca.


Wędrówki górskie to relaks dla tych co lubią spędzać czas wolny aktywnie. Jednak klimat górski wpływa zarówno dodatnio jak i ujemnie na ludzki organizm. Pamiętajmy, aby wyjazd w góry, piękne krajobrazy nie może ostudzić naszej czujności. Warto wiedzieć, jak, kiedy i komu udzielić pierwszej pomocy.

Spędzaj czas aktywnie i z rozsądkiem

Każdego roku w górach zostaje rannych ponad 3 tysiące osób. Nie wszystkie wypadki kończą się jednak szczęśliwie. W górach organizm człowieka często jest poddawany dużemu wysiłkowi fizycznemu, co zwiększa ryzyko wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. W takiej sytuacji tylko podjęta w pierwszych dziesięciu minutach defibrylacja daje szansę na uratowanie ludzkiego życia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, GOPR zaopatruje ekipy swoich ratowników w defibrylatory.

Według statystyk GOPR, rocznie ratownicy muszą wyruszać do ponad 4 tysięcy interwencji. Często działają oni w ekstremalnych warunkach górskich - dlatego bardzo ważne jest, aby ekipy ratowników wyposażone były w profesjonalny sprzęt medyczny, który ułatwia pracę i przyspiesza akcję ratowniczą.


„W przypadku ratowania życia ludzkiego, często liczy się każda sekunda – wyjaśnia dr Paweł Jonek, lekarz GOPR. Od 2005 roku GOPR realizuje program wprowadzenia defibrylacji na obszarach górskich. Obecnie większość posiadanych defibrylatorów jest kompatybilna z defibrylatorami Lifepak obecnymi w śmigłowcach ratunkowych.

Lotniczego Pogotowia Ratunkowego


Defibrylator AED Lifepak współdziała z defibrylatorami obecnymi na pokładzie śmigłowców – wyjaśnia dr Paweł Jonek. W praktyce oznacza to, że elektrody nie muszą być odrywane od poszkodowanego, ale przepina się jedynie kabel między urządzeniami. Ten z pozoru mało znaczący drobiazg pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu i usprawnia akcję ratunkową. Pamiętajmy, że w sytuacji ratowania życia, w grę wchodzą silne emocje samych ratowników i każde ułatwienie jest wówczas niezwykle cenne i pomocne.”

Urządzenia przywracające akcję serca w schroniskach


Za przykładem ratowników GOPR idą również właściciele schronisk i zaopatrują je w defibrylatory AED. „Użycie defibrylatora AED jest konieczne w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia.” – wyjaśnia Marek Kordasiewicz specjalista ds. AED z Physio-Control „Szanse ofiary na przeżycie maleją z każdą upływającą minutą. Defibrylator obecny w schronisku może nierzadko uratować komuś życie, zwłaszcza że jego użycie jest bardzo proste i intuicyjne”

Sieć bezpiecznych schronisk ciągle się rozwija. Nowoczesny sprzęt w znaczny sposób zwiększa szanse przeżycia turystów w razie zatrzymania akcji serca.

Deifibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator) - urządzenie oddziaływujące na mięsień sercowy prądem o odpowiedniej energii i tym samym ratujące życie człowieka, który doznał Nagłego Zatrzymania Krążenia. AED działa w sposób automatyczny, zaprogramowany zgodnie z wytycznymi procedur ratowniczych. Urządzenie jest proste w obsłudze dzięki komunikatom graficznym i dźwiękowym z instrukcjami kolejnych kroków postępowania. Defibrylatory AED powinny znajdować się w miejscach, w których przebywa dużo osób, jak urzędy, galerie handlowe, dworce oraz stanowić wyposażenie ekip ratunkowych.

Komentarze do: Serce w górach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz