Szukaj

Rozszyfrowując sekrety równowagi

Podziel się
Komentarze0

Przedsionkowe zawroty głowy (inaczej zwane błędnikowymi, obwodowymi lub usznymi) spowodowane są uszkodzeniem tylnej części ucha wewnętrznego lub VIII nerwu czaszkowego. W Północnej Ameryce ponad 70 milionów ludzi cierpi na tę dolegliwość.Tym ludziom zwykłe codzienne czynności sprawiają ogromne trudności, ponieważ nawet lekki ból głowy może skończyć się upadkiem.

Układ sensoryczny w uchu wewnętrznym (system przedsionkowy) jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi oraz zapewnia stabilne pole widzenia podczas poruszania się.

Od czasu kiedy naukowcy zrozumieli podstawy tego jak mózg konstruuje postrzeganie w ruchu, do dzisiaj nikt jeszcze nie rozumiał kluczowego kroku, podczas którego neurony w mózgu selekcjonują informacje potrzebne do utrzymania równowagi.

Sposób, w jaki mózg pobiera i rozszyfrowuje informacje wysyłane przez komórki w uchu wewnętrznym, jest bardzo złożony.


Peryferyjne neurony czuciowe przedsionka w uchu wewnętrznym zmieniają przyspieszenie i prędkość bodźców spowodowanych przez nasz ruch w świecie zewnętrznym. Te komórki nerwowe przekazują szczegółowe informacje o tych bodźcach do mózgu w formie impulsów nerwowych.

Naukowcy wcześniej sądzili, że mózg rozszyfrowuje informacje linearnie, dopiero Kathlenn Cullen i Maurice Chacron, profesorowie z McGill University Department of Physiology, po raz pierwszy zauważyli, że komórki nerwowe dekodują informacje nielinearnie.

„Pokazaliśmy, że mózg opracował bardzo zaawansowaną strategię obliczeniową do przedstawiania nagłych zmian w ruchu, po to żeby generować szybkie i dokładne reakcje i aby utrzymywać równowagę” - wyjaśnia profesor Cullen.

Taki rodzaj selektywności reakcji jest ważny w codziennym życiu, ponieważ poprawia odbiór nagłych zmian postawy ciała. Np. gdy potykasz się o krawężnik, mózg w milisekundach otrzymuje niezbędną informację i wykonuje skomplikowane obliczenia, które dostosowują twoją pozycję.

Odkrycie to można zastosować między innymi do rozwinięcia sposobów leczenia pacjentów cierpiących na zawroty głowy czy dezorientację, lub do złagodzenia symptomów choroby kosmicznej astronautów.

Komentarze do: Rozszyfrowując sekrety równowagi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz