Szukaj

Rośnie liczba nosicieli HIV w Polsce

Podziel się
Komentarze1

Epidemiolodzy alarmują: w Polsce rośnie liczba nosicieli wirusa HIV. Może być jeszcze gorzej - ministerstwo zdrowia nie ma pieniędzy na profilaktykę, a niektórzy posłowie chcą wręcz zakazać reklam prezerwatyw.

Osób zarażonych w Polsce przybywa w bardzo szybkim tempie - wynika z najnowszego raportu przygotowywanego przez fundację Pozytywni, która pomaga walczyć z HIV. Od początku tego roku stwierdzono go u 400 nowych nosicieli. W porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku to wzrost o prawie 30 proc.

Według autorów raportu ta liczba to jednak tylko wierzchołek góry - choć oficjalnie w Polsce jest ponad 10 tys. zarażonych, dwa razy tyle nie ma pojęcia, że jest nosicielem wirusa! Te dane potwierdza Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor krajowego centrum do spraw AIDS.


Skąd taki wzrost zachorowań? - Młodzi ludzie są coraz bardziej nieodpowiedzialni. Mają przypadkowych partnerów i nie stosują żadnych zabezpieczeń. Nie mają przy tym pojęcia, że przy okazji mogą zarazić się HIV - alarmuje dr Jadwiga Gizińska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

W Polsce nie ma praktycznie żadnych dużych kampanii na ten temat. 5 mln zł, które Ministerstwo Zdrowia przeznacza rocznie na profilaktykę w tej dziedzinie, wystarcza jedynie na wydrukowanie kilku tysięcy ulotek informacyjnych i nieliczne konkursy edukacyjne w szkołach.

- Wiemy, że trzeba dać więcej pieniędzy na profilaktykę HIV, ale nie mamy z czego - przyznaje Bolesław Piecha, wiceminister zdrowia. Ale nie wszyscy myślą tak jak on. Posłowie LPR i PiS chcą ograniczyć reklamę prezerwatyw, które są jednym z najlepszych sposobów na ochronę przed wirusem. Spoty miałyby być puszczane tylko po godz. 23 lub... wcale. - Taka reklama jest w ciągu dnia niepotrzebna - postuluje Paweł Kowal (PiS). - Najlepiej w ogóle z niej zrezygnować - posuwa się Krzysztof Boska (LPR).

Komentarze do: Rośnie liczba nosicieli HIV w Polsce (1)

lastmann
~lastmann 27-12-2006 11:14

takie drogie ulotki?

1

Czy to pomyłka w druku? [...]"5 mln zł, które Ministerstwo Zdrowia przeznacza rocznie na profilaktykę w tej dziedzinie, wystarcza jedynie na wydrukowanie kilku tysięcy ulotek informacyjnych"[...] Załózmy, że ki... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze