Szukaj

Recykling stymulatorów serca może uratować życie najbiedniejszych osób

Podziel się
Komentarze0

Pewien kardiolog z Montrealu poddaje recyklingowi, i to już od blisko trzydziestu lat, stare stymulatory serca. Celem tych zabiegów jest oddawanie ich do dyspozycji pacjentów w biednych, rozwijających się krajach.Inicjatywa ta należy do lekarza kanadyjskiego, doktora Raphaela Castan, i pozwoliła ona uratować życie ponad 1400 osób w ciągu kilku dziesięcioleci. Kardiolog o dobrym sercu ma dziś 77 lat, praktykuje w szpitalu Hôpital Jean-Talon i stymulatory serca wysyła darmowo do krajów w Ameryce centralnej, na Antyle oraz do Azji.

Jest to część mojego zawodu, wyjaśnia doktor Raphael Castan. Jestem lekarzem, a moje działanie nie ogranicza się do przestrzeni geograficznej, gdzie praktykuję.

Zużyte stymulatory serca, które przede wszystkim pochodzą – uwaga – od osób zmarłych, na początku są czyszczone i dezynfekowane, jeden po drugim.


Upewniam się, że wszystko jest wyłączone, ponieważ nie chcę, żeby stymulator potraktował kogoś prądem w trakcie czyszczenia, wyjaśnia pani Marie-Andree Lupien, technik elektrofizjologii na instytucie kardiologii w Montrealu (Institut de cardiologie).

Pani Marie-Andree Lupien, która pracuje charytatywnie u doktora Raphaela Castan, zajmuje się przeprogramowywaniem stymulatorów i sprawdzaniem baterii, które muszą działać przez co najmniej pięć kolejnych lat.

Dla mnie, jest to najmniejsza rzecz, jaką mogę zrobić dla ludzi, którzy mieli mniej szczęścia niż ja i urodzili się w kraju biedniejszym niż mój,
dodaje jeszcze pani technik z kanadyjskiego instytutu kardiologii.

Institut de cardiologie w Montrealu uczestniczy w projekcie, którego autorem jest doktor Raphael Castan. Projekt ten zapewnia, iż stymulatory serca będą bezpieczne.

Mamy tutaj odpowiednie narzędzia pozwalające zweryfikować funkcjonowanie oraz upewnić się, że stymulatory, które wysyłamy do biednych krajów, dobrze funkcjonują, precyzuje jeszcze doktor Peter Guerra, szef elektrofizjologii na Institut de cardiologie w Montrealu.

Komentarze do: Recykling stymulatorów serca może uratować życie najbiedniejszych osób

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz