Szukaj

Problemy z sercem: czy kwasy omega-3 są skuteczne, aby uniknąć nawrotów?

Podziel się
Komentarze0

Skuteczność działania kwasów omega-3 u pacjentów z chorobami serca bądź u diabetyków znacznie narażonych na choroby sercowo-naczyniowe jest być może o wiele mniejsza, niż sugeruje to większość badań, według naukowców z Montrealu. Badacze z Uniwersytetu McGill przeprowadzili wielką metaanalizę, łącząc wyniki 29 badań, zrealizowanych w ciągu ostatnich 40 lat.Badania te obejmowały łącznie 35 144 pacjentów, cierpiących na choroby serca bądź też cukrzycę, którzy zmarli bądź też ucierpieli z powodu restenozy, to znaczy na zjawisko występujące czasami po zabiegach angioplastyki naczyniowej, które polega na nawrocie zwężenia leczonej tętnicy.

Analiza ujawnia, że zażywanie omega-3 w suplementach zmniejszyła poziom śmiertelności oraz pojawianie się restenozy o odpowiednio 12% i 11%, ale te rezultaty nie były zbyt znaczące z punktu widzenia statystyki. Naukowcy wyciągają więc wnioski, że omega-3 w suplementach być może mogą lekko redukować poziom śmiertelności i występowania restenozy, kiedy są używane profilaktycznie i dodatkowo przez osoby chorujące na serce i cukrzycę.


Mimo wszystko wydaje się, że są jednak korzystne efekty zażywania suplementów z omega-3, przyznaje Nandini Dendukuri, współautorka badań i biostatystyk na Uniwersytecie McGill. Ale naukowcy potrzebują więcej wartościowych danych, aby być tego zupełnie pewnym. Dwa duże badania, realizowane na szerokiej populacji, są właśnie w toku i być może one udzielą jaśniejszych odpowiedzi, dodaje Nandini Dendukuri.

Doktor Martin Juneau, dyrektor od spraw profilaktyki na Instytucie Kardiologii w Montrealu potwierdza, że jest pełen rezerwy, jeśli chodzi o metaanalizy. Kryteria selekcji tych badań są ustalane przez badaczy, podkreśla Martin Juneau. Mogą oni włączyć do projektu badania nad populacją o niskim ryzyku, co może wpłynąć na rezultaty. Ta metaanaliza nie zmienia jego osobistej opinii o korzystnym działaniu omega-3.

Doktor Juneau przyznaje, że woli przypatrywać się badaniom indywidualnym. A jest mnóstwo dobrych badań, które pokazują, że omega-3 są interesującym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dodatkową profilaktykę dla pacjentów z chorobami serca z grupy wysokiego ryzyka, wyjaśnia kardiolog.

Doktor Juneau dodaje jeszcze, że omega-3 są podstawową profilaktyką dla ludzi z grupy wysokiego ryzyka, przede wszystkim jeśli zażywanie omega-3, raczej w postaci jedzenia, a nie suplementów, idzie w parze z aktywnością fizyczną, zdrowym trybem życia oraz dietą śródziemnomorską.

Komentarze do: Problemy z sercem: czy kwasy omega-3 są skuteczne, aby uniknąć nawrotów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz