Szukaj

Popularne twierdzenia diety zgodnej z grupą krwi „nie są aktualne”

Podziel się
Komentarze0

Ludzie na całym świecie są zaznajomieni z dietą zgodną z grupą krwi, nakazującą jedzenie i ćwiczenia, w określony sposób, w zależności od ich krwi. Ale nowe badanie obala twierdzenia przedstawione przez twórcę diety Petera D'Adamo i sugeruje, że potrzeby żywieniowe jednostki w rzeczywistości nie różnią się w zależności od grupy krwi. Badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto w Kanadzie, zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie „PLoS One”.

W książce opisane są propozycje różnych diet dla czterech grup krwi, w zależności na jakim etapie rozwoju ludzkiej krwi ewoluowały:

  • Typ O: jest uważany za „przodków grupy krwi” u ludzi, więc plan sugeruje dietę zawierającą dużo białka zwierzęcego, typowe dla okresu łowców-zbieraczy.
  • Typ A: ten typ krwi uważa się za zmienny, gdy ludzie osiedlali się w społeczeństwach agrarnych, więc plan sugeruje diety wegetariańskiej.
  • Typ B: ta grupa krwi jest uważana za pochodzą z koczowniczych plemion, więc plan sugeruje wysokie spożycie produktów mlecznych.
  • Typ AB: Plan zaleca dietę podobną do typu B, ale są pewne ograniczenia, na przykład, tylko jaja i ryby są zalecane jako źródło mięsa.

„Brak dowodów na poparcie teorii diety”

Naukowcy twierdzą, że wyniki nie zostały jeszcze poparte badaniami, dlatego zdecydowali się przeprowadzić swoje badania. Przy rozpatrywaniu 1455 uczestników, którzy byli w większości młodzi i zdrowi, zespół zebrał informacje o zwykłej diecie, jak również pobrano próbki krwi, które były używane do określania grupy krwi i czynników ryzyka kardiometabolicznego-insuliny, cholesterolu i trójglicerydów. Wyniki pokazały, że „nie było dowodów na poparcie teorii diety zgodnej z typem krwi”, mówi starszy autor dr Ahmed El-Sohemy, adiunkt na Uniwersytecie w Toronto.

„Korzyści zdrowotne niezależne od typu krwi”

Stosowanie każdej diety zgodnej z grupą krwi przyniosło pewne korzyści:

  • Typ O: niższe stężenie triglicerydów w surowicy
  • Typ A: niższe BMI, ciśnienie krwi, obwód talii, stężenie triglicerydów i insuliny
  • Typ B: ulepszone stężenie cholesterolu HDL
  • Typ AB: niższe ciśnienie krwi, surowicy cholesterolu całkowitego, triglicerydów i insuliny.

El-Sohemy wyjaśnia, że brak naukowych dowodów nie oznacza koniecznie, że dieta nie działa: „Była postawiona intrygująca hipoteza, więc uznaliśmy, że powinniśmy ją sprawdzić badaniami. Teraz możemy być pewni, mówiąc, że hipoteza diety zgodnej z grupą krwi jest fałszywa.”

Angelika Masłowska

Komentarze do: Popularne twierdzenia diety zgodnej z grupą krwi „nie są aktualne”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz