Szukaj

Popularne twierdzenia diety zgodnej z grupą krwi „nie są aktualne”

Podziel się
Komentarze0

Ludzie na całym świecie są zaznajomieni z dietą zgodną z grupą krwi, nakazującą jedzenie i ćwiczenia, w określony sposób, w zależności od ich krwi. Ale nowe badanie obala twierdzenia przedstawione przez twórcę diety Petera D'Adamo i sugeruje, że potrzeby żywieniowe jednostki w rzeczywistości nie różnią się w zależności od grupy krwi. Badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto w Kanadzie, zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie „PLoS One”.

W książce opisane są propozycje różnych diet dla czterech grup krwi, w zależności na jakim etapie rozwoju ludzkiej krwi ewoluowały:

  • Typ O: jest uważany za „przodków grupy krwi” u ludzi, więc plan sugeruje dietę zawierającą dużo białka zwierzęcego, typowe dla okresu łowców-zbieraczy.
  • Typ A: ten typ krwi uważa się za zmienny, gdy ludzie osiedlali się w społeczeństwach agrarnych, więc plan sugeruje diety wegetariańskiej.
  • Typ B: ta grupa krwi jest uważana za pochodzą z koczowniczych plemion, więc plan sugeruje wysokie spożycie produktów mlecznych.
  • Typ AB: Plan zaleca dietę podobną do typu B, ale są pewne ograniczenia, na przykład, tylko jaja i ryby są zalecane jako źródło mięsa.

Zobacz również:

„Brak dowodów na poparcie teorii diety”

Naukowcy twierdzą, że wyniki nie zostały jeszcze poparte badaniami, dlatego zdecydowali się przeprowadzić swoje badania. Przy rozpatrywaniu 1455 uczestników, którzy byli w większości młodzi i zdrowi, zespół zebrał informacje o zwykłej diecie, jak również pobrano próbki krwi, które były używane do określania grupy krwi i czynników ryzyka kardiometabolicznego-insuliny, cholesterolu i trójglicerydów. Wyniki pokazały, że „nie było dowodów na poparcie teorii diety zgodnej z typem krwi”, mówi starszy autor dr Ahmed El-Sohemy, adiunkt na Uniwersytecie w Toronto.

„Korzyści zdrowotne niezależne od typu krwi”

Stosowanie każdej diety zgodnej z grupą krwi przyniosło pewne korzyści:

  • Typ O: niższe stężenie triglicerydów w surowicy
  • Typ A: niższe BMI, ciśnienie krwi, obwód talii, stężenie triglicerydów i insuliny
  • Typ B: ulepszone stężenie cholesterolu HDL
  • Typ AB: niższe ciśnienie krwi, surowicy cholesterolu całkowitego, triglicerydów i insuliny.

El-Sohemy wyjaśnia, że brak naukowych dowodów nie oznacza koniecznie, że dieta nie działa: „Była postawiona intrygująca hipoteza, więc uznaliśmy, że powinniśmy ją sprawdzić badaniami. Teraz możemy być pewni, mówiąc, że hipoteza diety zgodnej z grupą krwi jest fałszywa.”

Angelika Masłowska

Komentarze do: Popularne twierdzenia diety zgodnej z grupą krwi „nie są aktualne”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz