Szukaj

Pierwszy żel do higieny intymnej skuteczny także przeciwko HIV

Podziel się
Komentarze1

Skuteczność żelu do higieny intymnej, chroniącego przed zarażeniem wirusem HIV, została właśnie udowodniona dzięki ostatnim badaniom. Dzięki temu żelowi, kobiety będą mogły lepiej się chronić w przyszłości przeciwko infekcjom wirusem wywołującym AIDS.18 Międzynarodowa Konferencja dotycząca AIDS, która odbyła się właśnie niedawno w Wiedniu, przyniosła wiele nowych nadziei w walce z tą epidemią. Nowe badania dotyczące zastosowania nowego żelu do higieny intymnej, który ma właściwości mikrobobójcze, zostały zaprezentowane na tej konferencji, a ich rezultaty zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem przez naukowców, przedstawicieli stowarzyszeń oraz polityków, obecnych na konferencji.

Skuteczny żel antywirusowy do higieny intymnej był oczekiwany już od dłuższego czasu, ponieważ może on pozwolić kobietom wziąć we własne ręce swój los w walce z zakażeniami wirusem odpowiedzialnym za wywołanie HIV. Zdrowie kobiet nie musi więc więcej zależeć od tego, czy mężczyzna ma ochotę czy nie użyć prezerwatywy.

W ciągu ostatnich 20 lat, dokonywano licznych prób badawczych w tej dziedzinie, ale albo żel nie działał ochronnie, albo mógł jeszcze tylko pogorszyć sytuację. Nowe badania, opublikowane w dzienniku Science, przeprowadzono przy uczestnictwie 889 kobiet w wieku od 18 do 40 lat, seksualnie aktywnych, żyjących w prowincji KwaZulu-Natal w Afryce Południowej.


Celem badania, prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby, było określenie skuteczności żelu intymnego, zawierającego 1% tenofowiru, czyli nukleotydowego inhibitora odwrotnej (NRTI), jeśli chodzi o ochronę przeciwko nowym zakażeniom przez wirus HIV, w stosunku do placebo. Kobiety musiały używać tego żelu zgodnie z określonymi zasadami, w ciągu 30 miesięcy: to znaczy, musiały aplikować żel w ciągu 12 godzin, które poprzedzały stosunek seksualny oraz w ciągu 12 godzin, które następowały po stosunku seksualnym.

Około połowa kobiet skrupulatnie przestrzegała zaleceń. Poza tym, użycie żelu musiało być co najwyżej związane z użyciem prezerwatywy. Wydaje się, że żel ma znaczące działanie, jeśli chodzi o zmniejszenie poziomu infekcji. W rzeczywistości, pod koniec 30 miesięcy używania żelu, 38 kobiet w grupie stosującej produkt z tenofowirem, zostało zakażonych wirusem HIV, podczas gdy w grupie stosującej placebo, zarażonych zostało 60 kobiet.

W efekcie, wyniki te oznaczają spadek zarażeń o całe 39%. Lepiej nawet: spośród kobiet, które ściśle przestrzegały zaleceń dotyczących stosowania żelu, obliczono spadek ilości zarażeń wirusem HIV o całe 54%.

Dane te były lepsze na początku badania, przechodząc od globalnej redukcji infekcji o 50% po 12 miesiącach używania żelu, do niecałych 40% po 30 miesiącach stosowania żelu. Zmianę tę można wytłumaczyć poprzez coraz rzadsze używanie żelu wraz z upływem czasu.

Rezultaty tych badań dają nadzieję kobietom, które stanowią 60% zarażonych wirusem HIV w Afryce, i które ciągle nie mogą negocjować wzajemnej monogamii oraz użycia prezerwatywy.

Komentarze do: Pierwszy żel do higieny intymnej skuteczny także przeciwko HIV (1)

Annegi
Annegi 22-10-2010 21:48

zakażenia HIV i inne

1

Możliwe do uzyskania są odszkodowania z tytułu zakażenia gronkowcem, żółtaczką B,C, wirusem HIV, sepsą, itp. Dotyczy osób, w których sytuacji można udowodnić wszczepienie wirusa w placówce medycznej. Są to bardzo trudne ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze