Szukaj

Pestycydy mogą powodować chorobę Parkinsona?

Podziel się
Komentarze0

Ekspozycja na pestycydy, zdaniem naukowców z University of California-Los Angeles, UC-Berkeley i University of Southern California, nie tylko podnosi ryzyko choroby, ale daje początek kaskadzie wydarzeń, które bezpośrednio powodują chorobę. Prace ukazały się w przeglądzie PNAS.



Choroba Parkinsona to nieuleczalne neurodegeneracyjne schorzenie, charakteryzujące się trzęsieniem ciała, sztywnością, spowolnieniem mowy i ruchów.

Jego przyczyną jest destrukcja neuronów w mózgu, a przede wszystkim w strefie zwanej substantia nigra, która odpowiada za produkcję dopaminy, ważnej dla komunikacji między komórkami.

Zanim choroba Parkinsona zostaje zdiagnozowana, blisko 50% neuronów w mózgu odpowiadających za produkcję dopaminy jest już zniszczonych.

Niewielki procent przypadków Parkinsona jest dziedziczny, ale ogromna większość wydaje się nie być genetyczna.

Dr Arthur G. Fitzmaurice, współautor badania, mówi: wydaje się, że czynniki środowiskowe odgrywają znaczącą rolę w tym zaburzeniu.


W swoich wieloletnich pracach, naukowcy z UCLA stopniowo ustalali powiązanie między ekspozycją na różne pestycydy a chorobą Parkinsona.

Przyjrzeli się powszechnym chemicznym substancjom stosowanym w rolnictwie (maneb, paraquat, ziram, benomyl).

Benomyl to pestycyd, który został zakazany w USA w 2001 po 30 latach stosowania. Powiązano go wcześniej z rakiem, nowotworowami wątroby, defektami mózgu.

W laboratorium udało się potwierdzić, że neurony dopaminergiczne zostają uszkodzone bądź zniszczone w kontakcie z benomylem.

Eksperymenty na danio pręgowanym wykazały, iż dochodzi do powszechnego obumierania tych neuronów, ale nie do śmierci innych komórek nerwowych.

Benomyl ma blokować działanie enzymu ALDH, który normalnie wchodzi w interakcje z działaniem naturalnej toksyny DOPAL pojawiającej się w mózgu. Bez ALDH, DOPAL niszczy komórki dopaminergiczne.

Jest to dość zaskakujące, ponieważ ALDH nigdy wcześniej nie został powiązany z chorobą Parkinsona. Jeżeli odkrycia te się potwierdzą, wadliwe działanie ALDH może okazać się przyczyną choroby nawet u ludzi, którzy nigdy nie mieli kontaktu z pestycydami.

Komentarze do: Pestycydy mogą powodować chorobę Parkinsona?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz