Szukaj

Pandemia ptasiej grypy jest możliwa?

Podziel się
Komentarze0

Rzeczywista skala rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy H7N9 w Azji może być znacznie większa niż ta, o której mówi się w mediach, a liczba osób zarażonych i ofiar śmiertelnych może być co najmniej dwukrotnie wyższa niż ta, która jest podawana do wiadomości publicznej. Naukowcy z uniwersytetu w Hong Kongu twierdzą, że w tej chwili nawet 120 dodatkowych dorosłych osób może być zarażonych wirusem H7N9, jednak ze względu na łagodniejszy przebieg infekcji nie zostały one jeszcze poprawnie zdiagnozowane.W ubiegłym miesiącu Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o 109 potwierdzonych przypadkach zarażenia wirusem H7N9 i o jego 22 ofiarach  śmiertelnych.

Większość zarażeń miała miejsce w prowincjach Zhejiang i Jiangsu oraz w Szanghaju, a pierwsze potwierdzone zarażenie wirusem poza granicami Chin miało miejsce w pobliżu Tajwanu.

Zgodnie z raportami, infekcja najczęściej dotyka mężczyzn w  podeszłym wieku, natomiast grupą najmniej podatną na tę chorobę są ludzie młodzi.

Gdyby uwzględnić 120 zarażonych osób, u których przebieg choroby jest łagodny, oznaczałoby to 229 przypadków, czyli dwa razy więcej, niż podaje się oficjalnie. Taka liczba zarażonych jest bliższa rzeczywistości niż ta, którą podają media, a liczba ta wciąż rośnie.


To, co rzuca się w oczy, to zachorowalność na ptasią grypę w danej grupie wiekowej, gdyż jest ona zupełnie inna niż w przypadku szczepu H5N1, który dotykał głównie ludzi młodych – dwudziesto- i trzydziestokilkuletnich.

Biorąc pod uwagę obecną śmiertelność, która wynosi 20%, H7N9 zdaje się być szczególnie złośliwą grypą, która może przerodzić się w pandemię. Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że osoby, które zaszczepiły się przeciwko grypie sezonowej czy świńskiej grypie H1N1, mogą być bardziej podatne na zarażenie bądź śmierć w wyniku zarażenia wirusem H7N9.

Szczepionki przeciwko grypie uniemożliwiają antyciałom rozpoznanie nowych patogenów, co wiąże się z obniżoną odpornością i większą podatnością na poważniejsze infekcje.

Czasami z nieznanych dokładnie przyczyn wcześniej przebyta infekcja wirusowa może stworzyć dogodne warunki do rozwoju innej poważnej infekcji w momencie, gdy dana osoba jest później narażona na podobny wirus. Problem zazwyczaj pojawia się później, kiedy dana osoba jest zarażona innym serotypem, czyli podobnym wirusem, który może być jednak groźniejszy w przyszłości.

Oznacza to, że osoby, które w 2008 roku lub w kolejnych latach zaszczepiły się przeciwko świńskiej grypie H1N1, teraz są bardziej narażone na H7N9, jeśli rozprzestrzeni się on na całym świecie.

Komentarze do: Pandemia ptasiej grypy jest możliwa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz