Szukaj

Nawet lekki uraz głowy może mieć wpływ na twój mózg

Podziel się
Komentarze0

Znaczące zmiany w funkcjonowaniu mózgu utrzymujące się przez kilka dni mogą być spowodowane nawet niegroźnym pozornie urazem głowy. To wyjaśnia neurologiczne dolegliwości sportowców, którzy przeżyli podobne wypadki. Odkrycia te zostały dokonane przez naukowców z Virginia Commonwealth University School of Medicine.W majowym wydaniu Journal of Neuroscience zostały opublikowane rezultaty studiów nad traumatycznymi urazami mózgu. Mają pomóc one lepiej zrozumieć kwestie pozostające dotychczas bez jednoznacznej odpowiedzi - zjawisko strukturalnych i funkcjonalnych zmian leżących u podstaw zaburzeń urazowych.

Wcześniejsze doświadczenia pokazują, że nawet delikatne obrażenia mogą wywołać długoterminowe konsekwencje neurologiczne takie jak spowolnienie procesów poznawczych, zagubienie, przewlekłe bóle głowy, czy nawet stres i depresję związane z traumą powypadkową. 

Kimberle M. Jacobs - asystentka profesora w departamencie anatomii i neurobiologii, wraz z zespołem naukowym z Virginia Commonwealth University School of Medicine, po raz pierwszy zastosowała wyszukane, elektrofizjologiczne podejście do kwestii neurologicznych.

Zakłada ono, że łagodny uraz mózgu powoduje zakłócenia aksonów, co z kolei prowadzi do przekształcenia ścieżek neuronów w miejscach, gdzie nie powinny one ulegać zmianom.Aksony są to włókna nerwowe, które stanowią ważny element w procesach mózgowych, gdyż spełniają rolę przewodników impulsów elektrycznych.

Naukowcy w badaniu funkcjonowania aksonów po przebyciu lekkiego wstrząsu mózgowego posłużyli się modelem urazu i prześledzili morfologicznie oznaczone neurony w płacie korowym.

John T. Povlishock, profesor departamentu anatomii i neurobiologii przy Virginia Commonwealth University School of Medicine oraz dyrektor Commonwealth Center for the Study of Brain Injury, mówi: te badania mogą pomóc w przyswojeniu nowego podejścia do łagodnych i nieszkodliwych pozornie urazów mózgu, a także odkrycia potencjału terapeutycznego zawartego w rezultatach tych studiów.

Komentarze do: Nawet lekki uraz głowy może mieć wpływ na twój mózg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz