Szukaj

Naturalny antyoksydant chroniący zdrowie serca

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Minnesota we współpracy ze Szkołą Zdrowia Publicznego odkryli enzym, który obniża ryzyko chorób układu krążenia, gdy jego poziom w organizmie jest wysoki, a poziom HDL (dobry cholesterol) jest niski.Enzym - peroksydaza glutationowa lub GPx3 – jest naturalnym antyutleniaczem, który chroni organizm przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i pomaga w naturalnej odnowie organizmu.

U pacjentów z wysokim poziomem dobrego cholesterolu enzym GPx3 nie ma wielkiego znaczenia, jednakże u pacjentów z niskim poziomem, enzym GPx3 może działać bardzo korzystnie.

Związek peroksydazy glutationowej z chorobami układu krążenia może także pomóc w ocenie ryzyka u pacjentów z niskim poziomem dobrego cholesterolu i niskim poziomem ochronnego GPx3.

Wyniki badań umacniają przekonanie, że naturalne antyutleniacze mogą wzmacniać organizm.

Badanie ujawniło, że ludzie z wysokim poziomem enzymu GPx3 i niskim poziomem dobrego cholesterolu są sześć razy mniej narażeni na choroby układu krążenia niż ludzie z niskim poziomem obu substancji - powiedział kierujący badaniami Jordan L. Holtzman, profesor farmakologii i medycyny na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Minnesota. - Enzym GPx3 przekonuje nas, że naturalne antyutleniacze, jak GPx3, są dobre dla zdrowia serca.


Około 50 milionów ludzi ma niski HDL i GPx3 – jedna na cztery dorosłe osoby w USA. Taka kondycja może prowadzić do groźnych ataków serca lub udarów.

Badacze nadal szukają sposobów oceniania komu grożą te choroby i jak pacjenci mogą złagodzić skutki choroby po jej zdiagnozowaniu.

Należy podkreślić, że ludzie nie powinni nagle kierować się do lekarzy z żądaniem przeprowadzenia badania na poziom enzymu GPx3 - nadmienił Holtzman. - Mamy jednak nadzieję, że mierzenie tego enzymu stanie się z czasem powszechną praktyką w ocenie ryzyka chorób układu krążenia, włączając w to ataki serca i udary.

Aby dojść do tych wniosków, Holtzman i jego koledzy przeanalizowali trzy najważniejsze czynniki ryzyka chorób układu krążenia: nadciśnienie, palenie tytoniu i wysoki cholesterol.

Dane wskazywały, że ludzie z niskim poziomem HDL i GPx3 są sześć razy bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób układu krążenia, w tym atak serc lub udar, niż ci z niskim poziomem HDL i wysokim poziomem GPx3.

W badaniu przeanalizowano 130 przypadków śmierci stwierdzonych podczas ankiety Minnesota Heart Survey. Wszystkie zgony spowodowane były chorobami układu krążenia, mimo wieloletniego okresu leczenia (od 5 do 12 lat).  Wiek tych pacjentów wahał się w granicach 25-85 lat. Dane na ich temat porównano z 240 kontrolnymi przypadkami.

Peroksydaza glutationowa to ważny enzym dla osób z niskim cholesterolem HDL - powiedział Holtzman. - Sądzimy, że dalsze badania będą ważne w określeniu przyszłej roli GPx3 i leków mogących poprawiać jego aktywność we krwi.

Komentarze do: Naturalny antyoksydant chroniący zdrowie serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz