Szukaj

Multiwitaminy mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca

Podziel się
Komentarze0

Zażywanie suplementów multiwitaminowych może, na dłuższą metę, skutkować nawet 40-procentową redukcją ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego (czyli zawału serca). Takie właśnie wnioski wynikają z badania szwedzkiego, przeprowadzonego na około 34 000 kobiet w wieku 49 lat i więcej. Kobiety te były pod stałą obserwacją przez 10 lat.Według rezultatów, u kobiet cieszących się dobrym zdrowiem, zażywających multiwitaminy, zaobserwowano zmniejszające się o 27% ryzyko ucierpienia z powodu zawału serca, w porównaniu do tych kobiet, które takich preparatów nie zażywały.

Autorzy podkreślają, że wielkość działania ochronnego była związana z długością zażywania multiwitamin: kobiety, które brały je przez mniej niż 5 miesięcy, były o 18% mniej narażone na zawał serca, podczas gdy proporcja ta osiągała aż 40% w przypadku kobiet, które zażywały multiwitaminy przez 10 lat.


Jednakże, nie zauważono żadnego działania multiwitamin, które byłoby warte odnotowania, w przypadku kobiet, które już miały problemy sercowo-naczyniowe, jeszcze przed rozpoczęciem badania. Multiwitaminy więc być może mają działanie ochronne na serce tylko u osób, które cieszą się dobrym zdrowiem.

Suplementy multiwitaminowe zawierały witaminy: A, B6, B12, C, D, i E, oraz tiaminę, ryboflawinę, a także kwas foliowy. Dawki tych witamin odpowiadały dziennym dawkom ogólnym, zalecanym przez władze medyczne.

Komentarze do: Multiwitaminy mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz