Szukaj

Mieszkanie w pobliżu dróg zabójcze dla osób które przeżyły zawał

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazały ostatnie badania, mieszkanie niedaleko drogi państwowej może być bardzo niebezpieczne dla osób, którym udało się przeżyć zawał serca. Ich wyniki wykazały, że ocaleni po zawale, mieszkający ok. 100 metrów od drogi podczas ich zawału, mieli 27% więcej szans na śmierć w przeciągu następnych 10 lat, w porównaniu z tymi, którzy mieszkali kilometr od niej. Z kolei tych, którzy mieszkali w odległości od 200 metrów do kilometra od drogi, dotyczyło o 13% większe prawdopodobieństwo śmierci.Jednym z głównych powodów jest narażenie na zanieczyszczenia powietrza i ruch uliczny z autostrady - twierdzi dr Murray Mittleman prowadzący badania. Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko kolejnego zawału, zaś ruch uliczny zwiększa ciśnienie krwi.

Badania zostały przeprowadzone na 3,457 osobach, które zostały hospitalizowane na zawał serca w 64 szpitalach w USA w latach
1989-1996. Średnia wieku badanych wynosiła 62 lata.

Podczas 10 letniego okresu obserwacyjnego 1,071 badanych zmarło: 63 procent na choroby układu krążenia, 12% na raka, 4% na niewydolność oddechową, zaś 0,4% podczas wypadków drogowych.


Im bliżej drogi mieszkali pacjenci, tym większa była szansa na śmierć w tym okresie. Wyniki nie zmieniły się, nawet jeśli naukowcy nie brali pod uwagę innych czynników stanowiących ryzyko śmierci, takich jak wiek, palenie, czy bliskość do szpitala, a nawet dochody.

Naukowcy dodają też, że badania były ograniczone; nie wiedzą gdzie pacjenci przeprowadzali się po zawale, albo czy nowe drogi były wybudowane bliżej ich domów, jednak każdy z tych scenariuszy był możliwy. Dla przykładu, pacjent, który przeprowadził się bliżej drogi, mógł zostać błędnie zaklasyfikowany.

Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Serca sugeruje lekarzom edukację ich pacjentów na temat ryzyka związanego z zanieczyszczeniem powietrza i badanie pacjentów na choroby układu krążenia, celem uniknięcia niepotrzebnego narażenia na ruch miejski. Wyniki badań
zostały opublikowane w magazynie Circulation w dniu 8 maja.

Komentarze do: Mieszkanie w pobliżu dróg zabójcze dla osób które przeżyły zawał

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz