Szukaj

Obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki w Warszawskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych

Podziel się
Komentarze0

Geneza obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej sięga 1973 roku, kiedy to Międzynarodowa Rada Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku ustanowiła święto zawodowe w rocznicę urodzin Florence Nightingale, twórczyni profesjonalnego pielęgniarstwa.



Organizacje pielęgniarskie obchodzą ten dzień na wiele różnych sposobów. W Polsce, odkąd w 1991 r. powstał samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych, obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki są świętowane zarówno na szczeblu krajowym, jak i na poziomie lokalnych izb pielęgniarskich.

Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych od kilku lat organizuje w maju uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki połączone z Krajowym Dniem Położnej, które stanowią jeden z ważniejszych symboli bogatej tradycji i historii zawodu. Stwarzają wyjątkową okazję do koleżeńskiego spotkania, zarówno osób czynnych zawodowo jak i nestorek pielęgniarstwa, którym środowisko wiele zawdzięcza.

Praca pielęgniarek i położnych to nie tylko misja niesienia pomocy potrzebującym, ale także chwile radości i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Dlatego cieszę się, że mamy swój dzień, podczas którego możemy świętować sukcesy we wspólnym gronie. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Krajowy Dzień Położnej to niepowtarzalna okazja, by podziękować całemu środowisku za profesjonalne podejście do wykonywanej pracy, pełnej wyzwań i odpowiedzialności. Chciałabym, aby pielęgniarki i położne nie tylko przy okazji świąt, ale i na co dzień, czuły się docenione i dumne z zawodu, który wykonują - mówi Ewa Przesławska, przewodnicząca Okręgowej Rady Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.


Tegoroczne obchody odbędą się 21 maja w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Weźmie w nich udział ponad 2500 pielęgniarek i położnych spośród 28038 członków Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Część oficjalną zdominują podziękowania i słowa uznania kierowane do pielęgniarek i położnych przez przedstawicieli władz centralnych, samorządowych oraz dyrektorów z poszczególnych placówek medycznych. Przyznane zostaną odznaczenia resortowe, nagrody i wyróżnienia.

Minister Zdrowia uhonoruje 79 osób „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, Marszałek Województwa Mazowieckiego nagrodzi 14 pielęgniarek i położnych, a dyrektorzy zakładów opieki zdrowotnej wyróżnią 170 osób. Także Rada Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych przyznała w tym roku 13 wyróżnień „Za zasługi dla samorządu pielęgniarek i położnych”.

Po części oficjalnej odbędzie się część artystyczna, która wpisała się już w tradycję warszawskich obchodów i jest symbolicznym podziękowaniem dla wszystkich pielęgniarek i położnych za ich codzienny trud i zaangażowanie. W tym roku swoje przeboje zaśpiewają „Czerwone Gitary”. Nie powinno zabraknąć piosenek dobrze znanych od lat i nagranych współcześnie.

Komentarze do: Obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki w Warszawskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz