Szukaj

Masz implant serca? Lepiej uważaj z IPadem 2!

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, przeprowadzone przez uczniów ze szkoły średniej w Kalifornii wykazało, że magnesy w tabletach mogą negatywnie wpływać na prace urządzeń kardiologicznych, takich jak rozruszniki serca. Wyniki zaprezentowano na konferencji naukowej Hearth Rhythm 2013, zorganizowanej przez Hearth Rhythm Society.Okazuje się, że zakłócenia elektromagnetyczne mogą zmienić ustawienia, a nawet zdezaktywować urządzenia ICDs (ang. implantable cardioverter defibrillators).

Pracami kierowała 14-letnia Gianna Chien, wspierana przez swojego ojca, który jest kardiologiem. Uczennica poprosiła 26 ochotników z ICD, aby potrzymali przez chwilę urządzenie IPad 2 na wyciągnięcie ręki od ciała, a następnie aby przytrzymali IPad 2 przy klatce piersiowej.

Okazało się, że magnesy w urządzeniu zakłócały działanie ICD. Dzieje się tak, ponieważ w implantach sercowych również znajdują się specjalne magnesy, które pozwalają lekarzom na zmianę ich ustawień w razie konieczności.


Magnesy w tabletach wpływają na możliwości ICD stabilizowania rytmu bicia serca w takich przypadkach jak migotanie przedsionków i tachykardia. Do takiej niebezpiecznej sytuacji może dojść, kiedy pacjent zasypia z tabletem na piersi.

U 30% uczestników badania zakłócenia pojawiły się właśnie wtedy, kiedy tablet mieli na klatce. Natomiast nie zaobserwowano zakłóceń, kiedy tablet znajdował się na wyciągnięcie ręki od ciała.

Co więcej, ludzie, którzy są grubsi, są mniej wrażliwi na te zakócenia.

Autorka prac sugeruje, że inne urządzenia, które mają wbudowane magnesy, takie jak telefony komórkowe i maszyny MRI, również mogą wpływać na implanty sercowe.

Badania przeprowadzone w 2006 przez Heart Rhythm Society także pokazały, że magnesy mogą być poważnym zagrożeniem dla ludzi z rozrusznikami i innymi urządzeniami kardiologicznymi. Niestety, magnesów jest coraz więcej w naszym otoczeniu: w domach, w biurach, nawet w ubraniach i zabawkach.

Komentarze do: Masz implant serca? Lepiej uważaj z IPadem 2!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz