Szukaj

Lifenet chroni Łódzkie przed zawałem

Podziel się
Komentarze0

Centrum Kardiologii Szpitala Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim dołączyło do grona placówek objętych programem telemedycyny ratunkowej LIFENET prowadzonym przez Physio-Control, dział firmy Medtronic Poland. Medyczna Stacja Odbiorcza uruchomiona w Tomaszowie Maz. jest pierwszą w woj. łódzkim. Jej zasięg obejmie sześć powiatów.Podstawowym zadaniem systemu telemedycyny ratunkowej LIFENET jest skrócenie czasu transportu chorego na zabieg angioplastyki. Taką możliwość ratownikom z powiatów: brzezińskiego, rawskiego, tomaszowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego i łódzkiego-wschodniego daje Medyczna Stacja Odbiorcza uruchomiona w Tomaszowie Mazowieckim. Zespoły ratunkowe karetek wyposażonych w defibrylatory umożliwiające przesył wyników badań EKG będą mogły bowiem w każdej chwili porozumieć się z kardiologiem dyżurującym w Centrum. Umożliwi to błyskawiczne podjęcie optymalnej decyzji o dalszym postępowaniu z pacjentem. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne w przypadkach zawału serca lub zagrażającego zawału, kiedy to podjęcie jak najszybszego leczenia nierzadko decyduje o życiu pacjenta i możliwości jego całkowitego powrotu do zdrowia.

Dzięki nowej Stacji Odbiorczej ominiemy wszystkie etapy pośrednie. Wykonanie badania EKG w miejscu, gdzie znajduje się pacjent, przesłanie sygnału i telefoniczna konsultacja z lekarzem dyżurnym zajmą zaledwie kilka minut. W przypadku zakwalifikowania pacjenta do leczenia inwazyjnego będzie on bezzwłocznie przetransportowany bezpośrednio do ośrodka kardiologii inwazyjnej - mówi dr med. Krzysztof Cedro, Ordynator Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej  i dyrektor tomaszowskiego Centrum Kardiologicznego.


Co więcej, dyżurujący w Centrum Kardiologii lekarz nie tylko zdecyduje o natychmiastowym transporcie chorego na zabieg angioplastyki, ale także będzie mógł zalecić podanie pacjentowi już w karetce pogotowia odpowiednich leków. Jednocześnie dyżurujący ośrodek kardiologii inwazyjnej będzie w stanie szybciej przygotować odpowiedni sprzęt na sali zabiegowej. W wartościach bezwzględnych skrócenie czasu od zbadania pacjenta do podjęcia leczenia inwazyjnego wynosi od 40 do około 100 minut1 - dodaje dr Cedro.Do Medycznej Stacji Odbiorczej w Tomaszowie Mazowieckim mogą aktualnie transmitować defibrylatory Lifepak 12 z trzech karetek z Brzezin, trzech z Opoczna, dwóch karetek z Rawy Mazowieckiej, dwóch z Nowego Miasta nad Pilicą oraz z jednej z Koluszek, z Piotrkowa Trybunalskiego i z Białej Rawskiej. Do MSO wyniki badań EKG może przesyłać również Szpitalny Odział Ratunkowy (SOR) z Rawy. W najbliższym czasie taką możliwość będą miały również karetki z powiatów: skierniewickiego i łowickiego. Stacja w Centrum Kardiologicznym jest pierwszą w woj. łódzkim.

O Medycznej Stacji Odbiorczej Grodzisk Mazowiecki

Lokalizacja: Centrum Kardiologiczne Allenort w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Jana Pawła II 35.

Koszt uruchomienia: ok. 50 000 zł netto

O firmie Physio-Control

Physio-Control, Dział Medtronic Poland jest czołowym producentem i dystrybutorem sprzętu do ratowania życia (seria defibrylatorów LIFEPAK®), urządzenia do automatycznej resuscytacji LUCASTM oraz dostawcą rozwiązań z zakresu telemedycyny (sieć LIFENET®). Misją firmy jest pomaganie ofiarom w nagłych stanach kardiologicznych, począwszy od pierwszej pomocy udzielanej na miejscu zdarzenia, przez opiekę jednostek pogotowia ratunkowego, aż do stabilizacji stanu pacjenta w ośrodku zdrowia.

1.  precyzyjne badania na ten temat zostały przeprowadzone w Instytucie Kardiologii w Warszawie [K.C.]

Komentarze do: Lifenet chroni Łódzkie przed zawałem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz