Szukaj

"Leki złożone - proste leczenie: jedna tabletka zamiast wielu"

Podziel się
Komentarze0

Co trzeci dorosły Polak w województwie mazowieckim cierpi na nadciśnienie tętnicze. Kolejne tyle jest zagrożone jego wystąpieniem. Mimo iż nadciśnienie tętnicze zazwyczaj „nie boli” i nie przeszkadza w codziennym życiu, może mieć bardzo niebezpieczne skutki. Dlatego właśnie jego leczenie powinno być oparte na doświadczeniu lekarza i na pełnej współpracy chorego. W spełnieniu tych warunków mogą pomóc leki złożone -wygodne i bezpieczne dla pacjenta tabletki pozwalające zastąpić dwie pigułki jedną.Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych przyjętych na poziomie 140/90 mmHg. Największa częstość występowania nadciśnienia dotyczy starszych grup wiekowych. Na nadciśnienie tętnicze choruje 8,6 mln dorosłych Polaków. Aż 1,5 mln z nich zamieszkuje województwo mazowieckie - liczbowo to prawie tyle co wszystkich mieszkańców Warszawy.

Niestety 88% osób z tej grupy nie jest leczonych skuteczne, właściwie zdiagnozowanych bądź nie jest w ogóle objętych terapią. Mimo iż nadciśnienie tętnicze przez dłuższy czas może przebiegać bez żadnych odczuwalnych objawów klinicznych, to jest ono najważniejszym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca oraz udaru mózgu. Powikłania nieleczonej choroby mogą obejmować również uszkodzenie nerek. Na tym tle alarmujące wydają się statystyki obrazujące niską skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce w stosunku do krajów Europy Zachodniej.

„W Polsce mamy do czynienia z niezadowalającą sytuacją - z jednej strony lekarze relatywnie rzadko sięgają po nowoczesne metody terapii hipotensyjnej, z drugiej strony pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza”- komentuje sytuację prof. Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.


Wynika to między innymi z faktu, iż lekarze od wielu lat stosują strategię leczenia polegającą na stopniowym zwiększaniu dawek pojedynczego leku lub dołączaniu kolejnego („mała dawka, powolne zwiększanie”) i często nie reagują odpowiednio szybko na niezadowalające efekty terapii, co nie do końca jest zgodne z oczekiwaniami chorego. Większość pacjentów zmagających się z nadciśnieniem tętniczym wymaga leczenia więcej niż jednym lekiem hipotensyjnym. Dotyczy to szczególnie pacjentów z innymi współistniejącymi chorobami. Ci, zmęczeni skomplikowanym kalendarzem terapii i długotrwałym, a nieefektywnym leczeniem, przepisane leki stosują dowolnie lub zupełnie je odstawiają.


W wyniku narastającej świadomości zagrożeń związanych z nadciśnieniem tętniczym w 2006 roku w Polsce uznano hipertensjologię jako niezależną dyscyplinę medyczną poświęconą profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Zgodnie z jej zasadami ochrona przed powikłaniami nadciśnienia opiera się trwałej, skutecznej i bezpiecznej redukcji ciśnienia tętniczego uzyskanej w możliwie najkrótszym czasie. Ułatwić to może terapia złożona polegająca na zastosowaniu gotowej kombinacji leków w jednej tabletce. Dzięki niej pacjent może zastąpić kilka osobno stosowanych leków jedną tabletką zawierającą substancje aktywne obecne w uprzednio przyjmowanych preparatach. Ten sposób leczenia pomaga osiągnąć właściwe wartości ciśnienia tętniczego przyspieszając osiągnięcie celów terapeutycznych przy porównywalnej lub lepszej tolerancji niż w przypadku monoterapii wyższymi dawkami leków hipotensyjnych.

Gotowe połączenia lekowe oferują wiele przewag związanych z uproszczeniem terapii. Przede wszystkim dotyczą one poprawy motywacji pacjenta do ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich. Zastosowanie stałych dawek jednego leku zwiększa prawdopodobieństwo normalizacji ciśnienia tętniczego u większej liczby pacjentów w krótszym czasie, co w konsekwencji zmniejsza liczbę wizyt kontrolnych oraz modyfikacji stosowanych dawek i preparatów. Pacjent zaczyna odczuwać satysfakcję z zastosowanego leczenia i chętniej stosuje się do poleceń lekarza. „Im prostsza terapia, tym łatwiej ją realizować, a tym samym rzadziej jest przerywana. Leki złożone przekładają się na lepszy stopień współpracy między lekarzem a pacjentem, co jest kluczem do skutecznej terapii nadciśnienia tętniczego” - podsumowuje prof. Tykarski.

Przeprowadzone w ostatnich latach duże próby kliniczne dowodzą, że terapia złożona nadciśnienia tętniczego ma już ugruntowaną pozycję. Przy szerszym stosowaniu i wcześniejszym włączaniu w leczenie preparaty złożone mają szansę w niedługim czasie wpłynąć na poprawę skuteczności leczenia hipotensyjnego w Polsce.

Komentarze do: "Leki złożone - proste leczenie: jedna tabletka zamiast wielu"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz