Szukaj

Kurkuma: przyprawa może chronić serce po operacji

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Tajlandii zdaje się sugerować, że ekstrakt z kurkumy, która jest przyprawą znaną z tego, iż ma właściwości antyoksydacyjne oraz antyzapalne, może również pomagać w zapobieganiu zawałowi serca u ludzi, którzy przeszli operację wszczepienia bajpasów. Badanie zostało przedstawione w przeglądzie naukowym American Journal of Cardiology.W czasie operacji chirurgicznej wszczepienia bajpasów mięsień serca może zostać uszkodzony z powodu dłuższego braku krwi, a to jeszcze bardziej podnosi ryzyko zawału serca u pacjenta. A nowe odkrycia sugerują teraz, że kurkumina – czyli ten żółty pigment w kurkumie, aktywny składnik tej przyprawy – może być w stanie łagodzić to ryzyko, kiedy jest dodawana do tradycyjnego leczenia.

Ale, wnioski te są dalekie od tego, żeby je można było nazwać rozstrzygającymi, ponieważ badanie objęło obserwacją jedynie niewielką liczbę osób. Dlatego też niezbędne są dodatkowe badania, które pozwolą potwierdzić te rezultaty, zanim w ogóle wszyscy pacjenci z bajpasami ruszą tłumnie do sklepów po kurkumę albo curry.

Wyniki są na pewno bardzo zachęcające, jak mówi Bharat Aggarwal, niezwiązany z tym badaniem, ale pochylający się nad kwestią kurkuminy i jej użyteczności w terapii antynowotworowej, pracujący w centrum raka MD Anderson Cancer Center w Houston w Teksasie.

Doktor Bharat Aggarwal stwierdza, że badania już sugerowały od dawna, iż zapalenie odgrywa znaczącą rolę w rozwoju szerokiego wachlarza różnych chorób, włączając w to także choroby serca. A kurkumina może mieć działanie właśnie na zapalenia. Ale, badanie tajskich naukowców jest pierwszym, które w tak rygorystyczny sposób wspiera tę ideę.

Zespół tajskich badaczy, którymi kierował doktor Wanwarang Wongcharoen z uniwersytetu Chiang Mai University, przestudiował 121 pacjentów, którzy przeszli nieratunkową operację chirurgiczną wszczepienia bajpasów w szpitalu przy uniwersytecie Chiang Mai University, w latach 2009 – 2011.

Część tych pacjentów dostała jednogramowe kapsułki z kurkuminą, które mieli zażywać cztery razy dziennie, zaczynając trzy dni przed operacją i kontynuując zażywanie jeszcze przez pięć dni po operacji. Druga część pacjentów miała do zażywania – również cztery razy dziennie, i przez taki sam okres – kapsułki z placebo.


Badanie to zostało przeprowadzone metodą próby podwójnie ślepej, ponieważ ani badani, ani lekarze nie wiedzieli, który pacjent dostawał które pigułki. A chirurdzy samodzielnie zdecydowali, którą technikę zastosują do przeprowadzenia operacji wszczepienia bajpasów u każdego z tych pacjentów.

Badacze odkryli, że w czasie pobytu w szpitalu po operacji, 13% pacjentów, którzy zażywali kurkuminę, miało zawał serca, w porównaniu do 30% pacjentów zażywających placebo.

Doktor Wanwarang Wongcharoen oraz jego zespół obliczyli, że ludzie zażywający kurkuminę byli o 65% mniej zagrożeni zawałem serca. Ci pacjenci mieli również we krwi niższe poziomy markerów zapalenia oraz stresu oksydacyjnego, takie jak białko C-reaktywne oraz malondialdehyd, jak podkreślają naukowcy.


Jeden na pięciu z uczestników badania zaprzestał zażywania przypisanych mu pigułek wcześniej niż zakładał to plan eksperymentu, ale nie było żadnej różnicy w liczbie pojawiających się skutków ubocznych, takich jak mdłości, bóle żołądka, pomiędzy pacjentami zażywającymi kurkuminę albo placebo.

Badacze mówią, że bardzo prawdopodobne jest to, że antyoksydacyjne oraz antyzapalne właściwości kurkuminy mogą pomagać w ograniczaniu uszkodzeń serca u pacjentów po chirurgicznej operacji wszczepienia bajpasów.

Kurkumina od wielu lat jest już znana z tego, że redukuje zapalenia. Wykazano również, że redukuje ona toksyczność tlenu oraz szkody wyrządzone przez wolne rodniki.

Przeprowadzono w tej kwestii naprawdę dużą liczbę poważnych badań naukowych, wyjaśnia doktor Jawahar Mehta, kardiolog na uniwersytecie University of Arkansas for Medical Sciences w Stanach Zjednoczonych. Specjalista ta nie był związany z tymi pracami.

Ekstrakty kurkuminy, które są używane w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz hinduskiej, można kupić w Stanach Zjednoczonych bez recepty. Kosztują około dolara dziennie za dawkę, która została użyta w celach badania.

Badacze na pewno mogą nauczyć się czegoś od wschodnich cywilizacji, które od dawna, od wieków wręcz używają kurkuminy do gotowania, mówi doktor Jawahar Mehta.

Ale, dla jasności, podkreśla jeszcze specjalista, nie oznacza to, że te ekstrakty mogą być substytutuem dla leków. Co więcej, lekarstwa takie jak aspiryna, leki statynowe, a także beta-blokery, również wykazały swoją skuteczność w pomaganiu pacjentom chorym na serce. A ludzie w obecnym badaniu również zażywali tego typu leki.

Jednym z ograniczeń tych prac jest to, dodaje jeszcze doktor Jawahar Mehta, że prace tajskich naukowców były względnie małe.

A mimo że kurkumina generalnie jest bezpieczna, to jednakże przy dużych zażywanych dawkach mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne.

Zażywana z umiarkowaniem, albo używana do gotowania, kurkumina jest dość użyteczna, podkreśla doktor Jawahar Mehta. Ale na pewno nie poszedłbym do sklepu ze zdrową żywnością i nie zacząłbym zażywać czterech gram kurkuminy dziennie, tak jak to było zrobione w tym badaniu.

Komentarze do: Kurkuma: przyprawa może chronić serce po operacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz