Szukaj

Komórki macierzyste od obcych mogą naprawić serce

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy amerykańscy donoszą, iż udało im się dokonać kluczowego postępu w leczeniu serca uszkodzonego w wyniku zawału. Ten kluczowy postęp zawdzięczamy pracom nad komórkami macierzystymi. Badanie ukazało się w przeglądzie Journal of the American Medical Association, a o jego rezultatach dyskutowali także naukowcy zgromadzeni na konferencji American Heart Association, która odbyła się w Kalifornii.Okazuje się, że komórki macierzyste oferowane przez obce osoby są bezpieczne i skuteczne, zupełnie tak samo jak komórki własne pacjentów, w naprawianiu uszkodzonej tkanki mięśnia sercowego.

Prace amerykańskich naukowców objęły obserwacją 30 pacjentów z Miami i Baltimore. Pacjenci ci doświadczyli zawału serca kilka lat wcześniej (niektórzy nawet przed 3 dekadami). U wszystkich pojawiła się nieuleczalna do tej pory niewydolność serca, ponieważ jego tkanka była bardzo poważnie uszkodzona.

Zobacz również:Naukowcy nie kryją więc podekscytowania tym eksperymentem, ponieważ pokazuje on, że komórki macierzyste mogą być zamykane w „bankach”, a następnie używane jako terapia po zawale serca, zupełnie tak samo jak dziś przechowuje się krew.

W omawianym badaniu posłużono się specyficznym typem komórek macierzystych ze szpiku kostnego. Zgodnie z oczekiwaniami naukowców, komórki te nie zostały odrzucone przez organizmy biorców.

Dr Joshua Hare z University of Miami, główny autor tego badania, wyjaśnia: zupełnie inaczej niż w przypadku innych komórek, tym brakuje kluczowej cechy na ich powierzchni, która sprawia, że układ odpornościowy biorcy rozpoznaje je jako obcą tkankę i je atakuje.

Komentarze do: Komórki macierzyste od obcych mogą naprawić serce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz