Szukaj

Kolejny krok na drodze badań boreliozy?

Podziel się
Komentarze2

Naukowcy z University of Texas Health Science Center w Houston przeprowadzili badanie mające na celu odnalezienie genów bakterii, które powodują boreliozę. Odkrycie to pozwoliłoby ułatwić diagnozę oraz leczenie. Co roku ofiarami owej bakterii pada 30 000 Amerykaninów.W badaniu posłużono się nową techniką, która pozwoliła na przebadanie 15 razy większej ilości genów bakterii niż miało to miejsce w ciągu minionych 30 lat. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie internetowym PLOS ONE.

Naukowcy mają nadzieję wykorzystać te informacje, by rozwiązać zagadkę: jak bakteria o spiralnym kształcie Borrelia burgdorferi przyczynia się do boreliozy. Kleszcze przechowują bakterię i przenoszą ją na zwierzęta oraz na ludzi w chwili ugryzienia. Borelioza została odkryta w 1981 roku.

- Wierzymy, że nasze badanie jest jednym z najważniejszych, jakie zostały przeprowadzone na temat boreliozy w ciągu najbliższych kilku lat - powiedział Steven Norris, autor badania, a także wicedyrektor Department of Pathology and Laboratory Medicine na UTHealth Medical School.

Bakteria może przedostać się niemalże do każdej tkanki ludzkiej bądź zwierzęcej i zaatakować w ciągu kilku miesięcy bądź lat (!) od zarażenia. Do najczęstszych objawów zaliczyć można czerwoną wysypkę oraz objawy zbliżone do grypy. Choroba może przyczynić się do problemów z układem nerwowym bądź zaburzeniami rytmu serca. Większość przypadków boreliozy można leczyć antybiotykami.

- Naszym celem długoterminowym jest rozpoznanie, identyfikacja i scharakteryzowanie czynników determinujących boreliozę - powiedział Tao Lin, współautor badania, a także asystent profesora patologii i laboratorium medycznego na UTHealth Medical School.

- Posiadając te informacje, możemy mieć znacznie jaśniejszy obraz czynników determinujących te fascynujące mikroorganizmy, a także mechanizmów patogenezy związanych z tym unikalnym, inwazyjnym patogenem - dodał Tao Lin.

Norris oraz Lin przeprowadzili testy na 1 739 genach w bakterii, by sprawdzić które geny wpływają na roznoszenie choroby przez mikroorganizmy.

Aby to uczynić, zmutowali geny bakteryjne i zbadali ich wpływ na model infekcji przeprowadzony na myszy. Ostatecznie wyizolowali i scharakteryzowali ponad 4 479 mutacji bakterii. Podczas gdy przez ostatnie trzy dekady naukowcom udało się scharakteryzować niespełna 40 genów bakteryjnych, Lee oraz Tao scharakteryzowali ponad 790 w znacznie krótszym okresie czasu.

Norris i Lin pracują na wydziałach University of Texas Graduate School of Biomedical Sciences w Houston.

 

 

Komentarze do: Kolejny krok na drodze badań boreliozy? (2)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze