Szukaj

Koktajl genowy naprawi uszkodzenia serca

Podziel się
Komentarze0

Zawał serca pozostawia po sobie blizny na sercu, co je osłabia i zwiększa zagrożenie nowym atakiem. Każdy z tych śladów jest słabym punktem i zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się innych problemów kardiologicznych. Naukowcy z Weill Cornell Medical College, Baylor College of Medicine i Stony Brook University Medical Center prawdopodobnie rozwiązali ten problem.Albowiem, na łamach Journal of the American Heart Association przedstawiają teraz nowy sposób na przywrócenie życia bliznom pozostawionym przez zawał.

Chodzi tutaj o mieszankę czterech genów, na razie przetestowaną na szczurach, która sprawiła, że mięsień sercowy gryzoni znów zaczął funkcjonować.

Metoda ta jest dobrą alternatywą dla komórek macierzystych, piszą badacze.

Trzy wersje genu GFVE (ang. growth factor vascular endothelial) zostały wstrzyknięte szczurom. Grupa kontrolna otrzymała produkt nieaktywny.


Gen GFVE jest związany z proteiną, która zwiększa wzrost naczyń krwionośnych.

3 tygodnie po zastrzyku te same szczury otrzymały koktajl GMT, składający się z 3 genów: Gata4, Mef 2c i Tbx5. Druga grupa dostała znów placebo.

Okazało się, że gryzonie, które otrzymały koktajl, miały o wiele mniej zabliźnionej tanki w sercu. Rezultaty były najlepsze dla tych, które otrzymały zarazem GFVE i GMT.

Dr Todd Rosengart z Baylor College of Medecine mówi: pomysł, żeby przeprogramować blizny w funkcjonalne mięśnie serca, jest bardzo interesujący. Teoretycznie, jeżeli pacjent będzie miał wielką bliznę, doktor będzie mógł po prostu wstrzyknąć mu te trzy geny w czasie operacji, co je przekształci w mięśnie serca. Badania na zwierzętach pokazały, że efekty są najlepsze w kombinacji z genem GFVE.

Komentarze do: Koktajl genowy naprawi uszkodzenia serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz