Szukaj

Jedzenie przetworzonego czerwonego mięsa związane jest z niewydolnością serca

Podziel się
Komentarze0

Jedzenie przetworzonego czerwonego mięsa, zwiększa ryzyko wystąpienia śmiertelnej niewydolności serca u mężczyzn - według nowego badania w czasopiśmie American Heart Association Circulation.

Prawie 6 milionów Amerykanów ma niewydolność serca, a połowa z tych osób umiera w ciągu 5 lat od zachorowania. Tymczasem koszty opieki zdrowotnej wynikającej z niewydolności serca, szacuje się każdego roku na sumę nawet 34 bilionów dolarów.

Dla lepszego zdrowia serca, American Heart Association (AHA) zalecają dietę, która kładzie nacisk na owoce, warzywa, ziarna, nisko tłuszczowe produkty mleczne, drób i orzechy. Również proponowane jest jedzenie ryb, które zawierają kwasy omega-3, takich jak łosoś, pstrąg czy śledź – co najmniej trzy razy w tygodniu.

AHA zalecają ludziom, aby sięgali częściej po kurczaka, ryby i fasolę niż po czerwone mięso. Jedzenie czerwonegp mięsa jest dobre, jednak w ograniczonej ilości. Mięso powinno dobierane być prawidłowo, ludzie powinni wybierać chude mięso i ograniczyć jego spożycie do 170 gramów dziennie.

Badania przeprowadzone na szwedzkich mężczyznach, przez naukowców z Karolinska Institutet w Sztokholmie, to pierwsze badania starające się oddzielnie zbadać skutki jedzenia nieprzetworzonych i przetworzonych czerwonych mięs – takich jak kiełbasy, wędliny, kaszanki i pasztet z wątróbek – na ryzyko niewydolności serca. Badanie, które rejestruje dane na temat spożycia żywności i innych czynników stylu życia u 37,035 mężczyzn w wieku 45-79 lat bez historii niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca lub raka od 1998 do 2010 roku. Badani wykazały, że mężczyźni, którzy jedli najwięcej przetworzonego czerwonego mięsa, są w 28% bardziej narażeni na niewydolności serca.

Analizując dane z okresu 12 lat badań, naukowcy stwierdzili, że u 2891 osób występuje niewydolność serca a 266 z nich zmarło z tego właśnie powodu. Mężczyźni, którzy jedli najwięcej przetworzonego czerwonego mięsa (75g lub więcej w ciągu dnia) byli o 28% bardziej narażeni na rozwój niewydolności serca w porównaniu z mężczyznami, którzy jedli najmniej (25g lub mniej).

Także ludzie, którzy jedli najwięcej czerwonego przetworzonego mięsa, umierali dwa razy częściej na niewydolność serca w porównaniu z mężczyznami, którzy jedli najmniej. Naukowcy obliczyli, że na każde 50g dziennie przetworzonego czerwonego mięsa, czyli około jednej lub dwóch dodatkowych plasterków szynki – ryzyko zachorowalności na niewydolność serca zwiększyła się o 8%, a ryzyko zgonu z niewydolnością serca wzrosła o 38%.

Jednak w badaniach nie stwierdzono żadnych związków pomiędzy niewydolnością serca lub śmiercią u ludzi, którzy jedli nieprzetworzone czerwone mięso.

Naukowcy twierdzą jednak, że ich wyniki są zgodne z wynikami badań Zdrowia Lekarzy, w którym ludzie, jedzący więcej czerwonego mięsa mieli w 24% większe ryzyko zachorowalności na niewydolność serca w porównaniu z mężczyznami, którzy jedli najmniej mięsa. Oczekują również znaleźć podobne odpowiedzi w badaniu przeprowadzonym u kobiet.

Na podstawie badań, główny autor badania Joanna Kaluza, PhD i adiunkt w Zakładzie Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Żywienia Człowieka w Warszawie, oferuje następujące porady dietetyczne:

- Aby zmniejszyć ryzyko niewydolności serca i innych chorób układu sercowo-naczyniowego, zalecamy unikanie przetworzonego mięsa w diecie i ograniczenie ilości nieprzetworzonego mięsa czerwonego do 01:59 porcji tygodniowo lub mniej. Zamiast jeść mięso, lepiej w diecie umieścić owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy i zwiększyć porcje ryb.

Komentarze do: Jedzenie przetworzonego czerwonego mięsa związane jest z niewydolnością serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz