Szukaj

Jeden przypadek pseuogrypy ptasiej stwierdzono w Belgii

Podziel się
Komentarze0

W Belgii, federalna agencja ds. bezpieczeństwa łańcucha pokarmowego (Agence fédérale pour la sécurité de la chaîne alimentaire) ogłosiła, iż zarejestrowano właśnie jeden przypadek ptasiej pseudogrypy, we Flandrii wchodniej, u miłośnika gołębi.Choroba ta często jest mylona z ptasią grypą prawdziwą, ale nie jest ona groźna dla człowieka. Przypadek ten odnotowano w Appels, u gołębi należących do hodowcy. Ale nawet jeśli o ptasiej grypie bardzo dużo się mówi od kilku lat, a jeszcze więcej od ostatnich kilku miesięcy, to jednakże tym razem chodzi o zupełnie inną chorobę.

W rzeczywistości, ptasia pseudogrypa, bardziej znana pod nazwą choroby z Newcastle oraz rzekomego pomoru drobiu, jest bardzo zaraźliwą infekcją wirusową, która dotyka drobiu. Jej objawy sprawiają, że bardzo łatwo pomylić ją z prawdziwą ptasią grypą.

W rzeczywistości, rzekomy pomór drobiu jest bardzo różny od ptasiej grypy i wywoływany jest przez wirusa należącego do rodziny paramyxoviridae. Poza tym, choroba ta nie przenosi się na człowieka. Różnicę tę zresztą bardzo podkreślała belgijska federalna agencja ds. bezpieczeństwa łańcucha pokarmowego, mimo podjętych działań.


W następstwie stwierdzenia tego przypadku, władze sanitarne ustanowiły strefę bezpieczeństwa w promieniu 500 metrów wokół gołębnika, co miało na celu nie pozwolenie tej chorobie na rozprzestrzenianie się. W dodatku, władze poprosiły również, aby drób, który był hodowany w promieniu 500 metrów, został zamknięty i zaszczepiony w ciągu kolejnych 48 godzin. Zakazano również transportu drobiu w tej strefie bezpieczeństwa. Zakaz ten ma zostać utrzymany aż do 18 lutego 2012 roku.

Zazwyczaj, hodowcy drobiu w Belgii mają obowiązek szczepienia swoich zwierząt przeciwko chorobie z Newcastle, kiedy tylko pojawiają się przypominające ją objawy. Ale hodowcy gołębi nie mają takiego obowiązku, mimo że szczepienie gołębi również jest silnie zalecane.

Poza tym, Agence fédérale pour la sécurité de la chaîne alimentaire sprecyzowała, że konsumpcja jajek, drobiu i produktów pochodnych, nie jest żadnym ryzykiem dla zdrowia. W ciągu ostatnich trzech lat, naliczono w Belgii 27 przypadków rzekomego pomoru drobiu, wszystkie u gołębi.

Komentarze do: Jeden przypadek pseuogrypy ptasiej stwierdzono w Belgii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz