Szukaj

Incydent naczyniowo-mózgowy zadrza się coraz częściej u młodych Amerykanów, a coraz rzadziej u najstarszych

Podziel się
Komentarze0

Liczba przypadków incydentu mózgowo-naczyniowego (udar mózgu) znacznie wzrasta wśród młodych Amerykanów oraz wśród ludzi w wieku średnim w Stanach Zjednoczonych. Jest to sytuacja, którą można przypisać epidemii otyłości, stwierdzają naukowcy amerykańscy.Dane zostały ujawnione niedawno w Kalifornii, w ramach konferencji zorganizowanej przez amerykańską organizację American Stroke Association. Wynikają one z pierwszej narodowej analizy, która została zrealizowane w ogromnym zakresie, w jakim jeszcze nigdy nie przeprowadzono żadnych badań w tym kraju.

Analiza ta dotyczyła pacjentów hopitalizowanych po udarze mózgu. Hospitalizacje w latach 1994-1995 zostały porównane z hospitalizacjami w latach 2006-2007.

Najbardziej znaczący skok, bo aż o 51%, przypadków hospitalizacji dotyczył chłopców i mężczyzn w wieku od 15 do 34 lat. W porównaniu, dziewczęta i kobiety w tym samym wieku są ofiarami 17-procentowego skoku tego typu incydentu.

Przewodniczący amerykańskiego towarzystwa American Heart Association, doktor Ralph Sacco, ocenia to wszystko jako „alarmujące”. Sprecyzował on, iż eksperci od dawna się niepokoją występowaniem otyłości wśród dzieci oraz młodych dorosłych, która przekłada się na wzrost liczby przypadków chorób sercowo-naczyniowych oraz udaru mózgu.


Incydent mózgowo-naczyniowy w dalszym ciągu dotyczy głównie starszych osób. W grupie wiekowej powyżej 65 roku życia, badacze naliczyli 300 przypadków udaru mózgu na 10 000 hospitalizacji, przeciwko 15 przypadkom udaru mózgu wśród mężczyzn w wieku 15-34 lata i tylko 4 przypadki wśród kobiet w tym samym przedziale wiekowym.

W przeciwieństwie do sytuacji stwierdzonej dla tych młodych obywateli Ameryki, liczba przypadków incydentu naczyniowo-mózgowego spada u osób starszych – stwierdzono 25-procentowy spadek między tymi dwoma okresami badania.

Techniki prewencji oraz skuteczniejsze terapie niż kiedyś mogą być odpowiedzialne za tę poprawę. Lekarz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles sprecyzował, że przypadki udaru mózgu u osób młodych zdarzają się coraz częściej z powodu nadciśnienia tętniczego oraz z powodu zatkanych tętnic.

Ze swej strony, pielęgniarka z Centrum Medycznego Forsyth w Karolinie Północnej, dorzuca, że w jej centrum odnotowuje się coraz większą liczbę przypadków incydentu mózgowo-naczyniowego u młodych ludzi, u których są obecne również takie czynniki ryzyka jak nikotynizm, otyłość, nadciśnienie tętnicze, nadmierne spożycie alkoholu oraz cukrzyca.

Komentarze do: Incydent naczyniowo-mózgowy zadrza się coraz częściej u młodych Amerykanów, a coraz rzadziej u najstarszych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz