Szukaj

Implant w sercu może sprawić, że seks będzie przerażał

Podziel się
Komentarze0

Kopnięcie przez konia w sam środek klatki piersiowej – tak właśnie kardiolog Steven Cook opisuje wrażenie, kiedy wszczepiony defibrylator uderza w serce. A strach przed tym wstrząsem może sprawić, że wielu pacjentów, którzy mają taki implany, przestanie cieszyć się seksem, jak stwierdza nowe badanie, zaprezentowane przed AHA (American Heart Association), na corocznym spotkaniu Scientific Sessions w Orlando.


Badanie, które przeprowadził zresztą sam Steven Cook. Badanie to, w odróżnieniu do badań publikowanych w magazynach medycznych, nie zostało całkowicie sprawdzone przez innych ekspertów w tej dziedzinie. Sprawdźmy więc o co chodzi.

Strach przed seksem wywołany przez ICD?

Jest to uzasadniony strach, ponieważ jedna czwarta pacjentów z wszczepialnym kardiowerterem-defibrylatorem serca (ang. ICD, implantable cardioverter defibrillator), ucierpi z powodu nieprawidłowych wstrząsów w ciągu pięciu lat, mówi amerykański spechalista, który jest dyrektorem centrum wrodzonych chorób serca u dorosłych przy szpitalu dziecięcym w Pittsburghu (Children’s Hospital of Pittsburgh).

Kiedy serce u tych ludzi skacze, powiedzmy, do 170, urządzenie nie rozpoznaje przecież, czy uprawiają oni ćwiczenia fizyczne, czy też uprawiają żywiołowy seks. Może zinterpretować to jako aberrację w rytmie serca, wyjaśnia doktor Steven Cook.

Wszczepialny kardiowerter-defibrylator serca jest małym urządzeniem, zasilanym baterią, które jest używane do zapobiegania anormalnym rytmom serca (arytmiom) u ludzi z wrodzonymi chorobami serca i u innych ludzi, którzy są w grupie ryzyka.

Zobacz również:W odróżnieniu do rozrusznika serca, który dostarcza jedynie niewielkich impulsów elektrycznych, co ma na celu utrzymanie normalnego rytmu bicia serca, ICD może dostarczyć bardzo silnego kopnięcia energii, kiedy wykrywa potencjalnie zagrażającą życiu arytmię.

Aby przebadać, w jaki sposób możliwość takiego wstrząsu wpływa na życie seksualne, doktor Steven Cook oraz jego koledzy obserwowali 151 kobiet i mężczyzn z wrodzoną chorobą serca. Pośród nich 41 miało wszczepialny kardiowerter-defibrylator serca.


Uczestnicy, których średnia wieku wynosiła 37 lat, wypełnili całą serię kwestionariuszy mających ocenić ich poziom niepokoju i strachu, funkcji seksualnych, satysfakcji seksualnej, a także depresji. Kobiety miały taki sam poziom funkcji seksualnych, niezależnie od tego, czy miały ICD, czy też nie. Natomiast mężczyźni z ICD donosili o lekkich zaburzeniach erekcji.

Ale największa różnica w satysfakcji seksualnej była między kobietami i mężczyznami, którzy obawiali się, że urządzenie „wystrzeli” w trakcie seksu i tymi, którzy się nie obawiali. Zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzny wyższe wyniki odnośnie strachu przed wstrząsem były związane z niższymi wynikami w pomiarach funkcji seksualnych.

Niektórzy pacjenci nie radzą sobie dobrze ze strachem związanym z defibrylatorem ICD, mówi Steven Cook. Ważne jest więc, żeby dobrze rozpoznać tych pacjentów i skierować ich do psychologa albo innego terapeuty, który pomoże im opanować strach.

Mogę im pomóc zrozumieć co się dzieje z kardiologicznego punktu widzenia, wyjaśnia specjalista, ale być może psycholog pomoże im poradzić sobie z lękiem i na powrót będą mogli uprawiać seks.

Moim celem nie jest robienie złej reklamy temu urządzeniu, wyjaśnia jeszcze Steven Cook. Jeśli ci ludzie potrzebują tego urządzenia, aby ustrzec się przed nagłą śmiercią z powodu niewydolności serca, chcę, żeby mieli to urządzenie. Ale również chcę im zapewnić doskonałą jakość życia.

W kwestionariuszu składającym sie z dziesięciu pytań na temat lęku przed wstrząsem, który został użyty w badaniu i który jest znany jako Florida Shock Anxiety Scale, pytania są bardzo proste, a więc szybko można określić, kto może potrzebować pomocy psychologa.

Komentarze do: Implant w sercu może sprawić, że seks będzie przerażał

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz