Szukaj

HIV-AIDS: prewencja sprawia, że epidemia się cofa

Podziel się
Komentarze0

Epidemia HIV-AIDS ma być w odwrocie w Afryce, według nowego raportu UNAIDS. Poza tym, iż udało się zaoobserwować spadek liczby przypadków nowych infeckji wirusem HIV w Afryce, Organizacja Narodów Zjednoczonych podtrzymuje, że epidemia AIDS traci także spore tereny na kontynencie afrykańskim. Rezultaty te mają być owocami skutecznych prac prewencyjnych, w szczególności w Afryce, gdzie znacząco spadła liczba ryzykownych zachowań seksualnych.Oficjalna reprezentantka programu UNAIDS, mająca swoją bazę w Afryce, pani Sheila Tlou, potwierdziła, że spadek ten jest przypisywany coraz powszechniejszemu stosowaniu prezerwatyw, wstrzemięźliwości, a także coraz większej świadomości dotyczącej tego problemu. UNAIDS, wspólny program Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczący walki z AIDS, ogłosił w tym tygodniu, iż mamy do czynienia z 20-procentowym spadkiem liczby nowych przypadków zarażenia HIV, w przeciągu 10 ostatnich lat.

Epidemia HIV-AIDS zaczyna się utrzymywać na stałym poziomie, albo nawet cofać. Liczba pacjentów świeżo zarażonych przez wirusa zmniejsza się, tak samo zresztą jaki liczba zgonów związanych z tą chorobą. Takie fakty wynikają z raportu nowego wspólnego programu Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczącego HIV-AIDS (UNSAIDS). Raport ten został upubliczniony w tym tygodniu.

W 2009 roku, liczba nowych infekcji została oceniana na 2,6 milionów, co przedstawia liczbę mniejszą o 20% w stosunku do liczby z 1999 roku. Na dzień dziejszy, mimo 33,3 milionów chorych na całym świecie, wysiłki społeczności międzynarowej włożone w walkę z HIV i AIDS zaczynają się zwracać.

Zobacz również:Jesteśmy na drodze do zwycięstwa w walce z epidemią HIV-AIDS, a to dzięki naszym zdecydowanym działaniom i inteligentym wyborom, zadeklarował Michel Sidibé, który jest dyrektorem wykonawczym programu UNAIDS. Zaangażowane środki i inwestycje przynoszą dziś swoje owoce, ale rezultaty te są kruche. Zadaniem na dziś jest określenie, w jaki sposób możemy jeszcze bardziej zjednoczyć nasze wysiłki, aby przyśpieszyć ten postęp, podkreśla Michel Sidibé.


Skuteczna prewencja

W Republice Południowej Afryki, w kraju, który jest najbardziej dotknięty przez wirusa wywołującego AIDS, spadek liczby nowych zarażeń ma wynosić nawet 25%, dla okresu 10 lat, według raportu agencji UNAIDS.

Afryka subsaharyjska pozostaje regionem, który jest najciężej dotknięty przez epidemię AIDS. Tego regionu dotyczy blisko 69% nowych przypadków infekcji. Jednakże, w 15 krajach najbardziej doświadczonych przez epidemię, poziom zarażenia wirusem HIV spadł o ponad 25%, a to dzięki zaadoptowaniu bardziej pewnych praktyk seksualnych. Dostępność oraz zastosowanie prezerwatyw także się zwiększyły w sposób znaczący.

Całkowita liczba chorych objętych leczeniem pomnożyła się aż 7 razy w ciągu pięciu ostatnich lat, a 5,2 miliona pacjentów miało dostęp do leków w 2009 roku, w porównaniu do 700 000 chorych w 2004 roku.

UNAIDS ocenia, że 15 900 000 000 dolarów było do dyspozycji w 2009 roku, w ramach światowej walki przeciwko AIDS, a więc o 10 000 000 000 mniej niż przewidziano. Autorzy raportu oceniają, iż te dobre inwestycje pilnie wymagają utrwalenia oraz rozszerzenia. A także,  jak podkreślają autorzy raportu, wszystkie kraje powinne dzielić obciążenie finansowe związane z epidemią.

Wiele krajów nie inwestuje wystarczająco w tę walkę, a powinne one właśnie zwiększyć swoje zaangażowanie finansowe, jak również, bardziej zdecydowanie odpowiedzieć na epidemię HIV-AIDS, konkludują autorzy raportu.

Raport opublikowany w tym tygodniu we wtorek uprzedza także, że poziom infekcji wirusem HIV wzrósł w niekórych regionach Europy Wschodniej oraz w Azji centralnej.

Komentarze do: HIV-AIDS: prewencja sprawia, że epidemia się cofa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz