Szukaj

HIV i AIDS: 5,2 milionów pacjentów leczonych na całym świecie w 2009 roku, według WHO

Podziel się
Komentarze0

Blisko 5,2 miliona osób na całym świecie skorzystało w ubiegłym roku z leczenia antyretrowirusowego, czyli z leczenia przeciwko wirusowi HIV oraz chorobie AIDS, co jest równoznaczne ze wzrostem o 1,2 miliona pacjentów w ciągu tylko jednego roku, według liczb podanych do wiadomości publicznej przez Światową Organizację Zdrowia, z okazji 18 Międzynarodowej Konferencji dotyczącej AIDS, odbywającej się w Wiedniu.Globalne statystki na ten temat zostaną opublikowane we wrześniu tego roku, w dorocznym raporcie sporządzanym przez WHO. Będzie to raport z działalności Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczącego AIDS, nazywanego UNAIDS, (Joint United Nations Programme on HIV and AIDS), oraz z działalności Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF, ang.United Nations International Children's Emergency Fund).

Ale zaprezentowane cyfry pokazują także, że liczba pacjentów korzystająca z ratujących im życie kuracji, pomnożyła się aż 12 razy od 2003 roku, wraz ze wzrostem o całe 1,2 miliona osób między końcem 2008 roku i końcem 2009 roku. Jesteśmy bardzo ośmieleni przez ten wzrost, naprawdę najważniejszy wzrost, jaki stwierdzono, w przeciągu tylko jednego roku, mówi w wywiadzie udzielonym Associated Press dyrektor Wydziału do spraw AIDS i HIV przy Światowej Organizacji Zdrowia, pan Gottfried Hirnschall, który był także obecny na wiedeńskiej konferencji.


Według pana Gottfrieda Hirnschalla, to właśnie w Afryce Subsaharyjskiej, na którą przypada dwie trzecie światowych zarażeń wirusem HIV, stwierdzono największe postępy. Władze krajów afrykańskich potraktowały bardzo poważnie sytuację, a solidarność międzynarodowa pozwoliła sfinansować projekty w tych rejonach ziemi, ocenia Gottfried Hirnschall. Ale zostaje jeszcze bardzo długa droga do przebycia, zanim uda się osiągnąć cel określony przez ONZ, to znaczy: uniwersalny dostęp, dla wszystkich, do środków profilaktyki, do leczenia oraz do opieki związanej z infekcjami HIV oraz chorobą AIDS.


Według ostanich danych pochodzących z programu UNAIDS, powszechny dostęp być może pozwoli nawet 6,7 milionów ludzi na skorzystanie z leczenia ratującego życie; będzie można być może uniknąć nawet 2,6 miliona nowych infekcji oraz być może uda się ocalić nawet 1,3 miliona żyć ludzkich.


Jednakże nie wszędzie na świecie postęp wygląda tak samo. W Europie Wschodniej, na przykład, jest proporcjonalnie o wiele mniej osób, które korzystają z dostępnego leczenia, niż w wielu innych częściach świata. Jeden z głównych czynników zarażenia w Europie Wschodniej jest związany z narkomanią oraz dożylnym podawaniem narkotyków, ujawnia Gottfried Hirnschall. Narkomani są nagminnie kryminalizowani i stygmatyzowani, i w ogóle przez to nie mają dostępu do opieki zdrowotnej oraz niezbędnych terapii. Bardzo wyraźnie zaznaczają się oni jako grupa ofiar niesprawiedliwości oraz pogwałcenia praw człowieka. Z pewnością, jest to ogromny powód do niepokoju dla każdego z nas, podkreśla Gottfried Hirnschall.

Komentując dane podane przez Światową Organizację Zdrowia, doktor Tido von Schoen-Angerer, odpowiedzialny w organizacji Lekarze bez Granic (Doctors without Borders) za dostęp do podstawowych lekarstw, mówi, że boi się spadku dofinansowania, który może spowolnić osiągnięty do tej pory postęp. Stwierdzono to już zresztą w Ugandzie, precyzuje Tido von Schoen-Angerer, gdzie kliniki muszą teraz odmawiać przyjmowania pacjentów.

Leczenie polegające na triterapii, czyli zwiazku trzech lekarstw antyretrowirusowych, które blokują replikowanie wirusa HIV, powstało w połowie lat 90 ubiegłego wieku. Celem leczenia antyretrowirusowego jest głównie zmniejszenie masowości infekcji, czyli ilości wirusa HIV we krwi, aż do takiego poziomu, kiedy stanie się on zupełnie niewykrywalny. Wirus HIV, przeciwko któremu nie istnieje jeszcze żadna skuteczna szczepionka, nie znika jednakże z organizmu w wyniku tych terapii. Triterapie nie uzdrawiają z infekcji, a leczenie, które ma także działanie uboczne, czasami bardzo poważe, musi być kontynowane przez całe życie.

Dla wielu naukowców i specjalistów, jedną ze stawek jest dziś uogólnienie wykrywania wirusa HIV, co pozwoliłoby rozpocząć leczenie wcześniej, szczególnie dzięki lekarstwom łatwiejszym w użyciu. Od pojawienia się triterapii w latach 1995-1996, pacjenci muszą brać aż do 30 pastylek dziennie, co wywołuje problemy z dostępem do leczenia oraz z kontynuowaniem terapii. Jednakże niektóre terapie są już dostępne w postaci jednej jedynej tabletki dziennie.

Komentarze do: HIV i AIDS: 5,2 milionów pacjentów leczonych na całym świecie w 2009 roku, według WHO

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz