Szukaj

H7N9 - według WHO możliwe jest przenoszenie się wirusa między ludźmi

Podziel się
Komentarze0

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że nowa ptasia grypa (H7N9) może potencjalnie przenosić się z człowieka na człowieka. Ponieważ wirus jest niezwykle niebezpieczny, prace nad uzyskaniem nowej szczepionki są bardziej intensywne niż kiedykolwiek wcześniej.Od 8 maja nie zanotowano żadnych nowych przypadków zachorowania na H7N9. Jednak wielu naukowców na całym świecie prowadzi badania nad skuteczną szczepionką. Tym bardziej, że nie trzeba już nikomu udowadniać niebezpieczeństwa związanego z tym nowym szczepem wirusa ptasiej grypy. 

Jak donosi WHO w swoim najnowszym raporcie z 17 maja, cztery dodatkowe zgony przypisywane są H7N9 (co wynosi w sumie 36 zgonów na 131 odnotowanych przypadków, czyli 27% ogółu zachorowań).
   
Oceniając, że możliwe jest przenoszenie się wirusa między ludźmi, WHO podkreśla, że nie ma żadnych dowodów, potwierdzających tę hipotezę.


Jednak ostatni wspólny raport WHO i Chin wskazuje, że wirus H7N9 ma dużo większy potencjał do przenoszenia się od człowieka do człowieka, niż jakikolwiek inny szczep wirusa ptasiej grypy.

Nieuchwytny wirus

WHO przypomina również o trudności w identyfikacji rezerwuarów wirusa H7N9 z powodu łagodnych objawów, jakie powoduje u zarażonego drobiu.

Co więcej, nawet jeśli od dwóch tygodni nie zanotowano nowych przypadków zachorowań, zdaniem WHO nie można uznać, że epidemia jest pod kontrolą. Władze chińskie oczekują nawet na pojawienie się nowych przypadków choroby, dlatego w kraju utrzymywany jest ścisły nadzór epidemiologiczny.
   
Obecnie cztery szczepionki są w fazie rozwoju klinicznego. Amerykańscy naukowcy są nawet w trakcie przygotowywania szczepionki, która mogłaby chronić jednocześnie przed kilkoma szczepami wirusa grypy, w tym przed H7N9.

Najbardziej interesującą stroną takiej szczepionki byłaby to, że pozostawałaby aktywna nawet w przypadku wystąpienia mutacji wirusa. Ponadto, umożliwiałaby ona produkcję przeciwciał, a także białych krwinek (limfocytów T), zdolnych do zniszczenia wirusa i zainfekowanych przez niego komórek.

Komentarze do: H7N9 - według WHO możliwe jest przenoszenie się wirusa między ludźmi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz