Szukaj

H7N9 w Chinach: grypa pochodzi od kurczaków

Podziel się
Komentarze0

Chińscy naukowcy właśnie potwierdzili, że nowy szczep ptasiej grypy, który zabił już 23 osoby w Chinach, na ludzi przenosi się z kurczaków. Badanie zostało opublikowane w The Lancet. Naukowcy potwierdzają w nim wcześniejsze zapewnienia WHO i chińskich władz, że wirus nie przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka. H7N9 został po raz pierwszy odkryty w marcu i do tej pory zaraził 109 osób.WHO w środę ostrzegła, iż jest to jeden z najbardziej zabójczych wirusów grypy znanych ludzkości i przenoszący się na ludzi o wiele łatwiej niż H5N1 (inny wirus ptasiej grypy, który zabił ok. 370 osób z 620 zarażonych od 2003).

Kwok-Yung Yuen z University of Hong Kong, kierujący nowym badaniem, mówi: - Odkrycie, że kurczaki sprzedawane na targach drobiu to źródło infekcji u ludzi oznacza, że trzeba kontrolować chorobę właśnie w tych miejscach.

Naukowiec dodaje jeszcze, iż potrzebne jest czasowe zamknięcie targów żywego drobiu, wdrożenie programów nadzorujących, wybicie zarażonych ptaków oraz segregacja gatunków drobiu, jeżeli nie chcemy, żeby H7N9 zmutował do wirusa pandemicznego.


Jednocześnie podkreśla, że odkrycia te nie oznaczają, iż drób jest źródłem wszystkich infekcji odnotowanych do tej pory u ludzi, ale kurczaki są jednym ze źródeł.

WHO stwierdziła wcześniej, że 40% zarażonych ludzi nie miało żadnego kontaktu z drobiem, dlatego możliwe jest istnienie innych rezerwuarów wirusa, u innych ptaków bądź ssaków. Aktualnie trwają badania, mające na celu wyśledzenie tych rezerwuarów.

Zespół Yuen przeprowadził szczegółowe badania próbek pobranych od 4 pacjentów z Zhejiang (wschodnia prowincja Chin). Wszyscy 4 pacjenci mieli kontakt z drobiem.

Aby przekonać się, czy dochodzi do transmisji z ptaków na ludzi, badacze pobrali też próbki od 20 kurczaków, 5 gołębi, 57 kaczek i 4 przepiórek z 6 targów, które mogli odwiedzić wspomniani pacjenci. U 2 gołębi i 4 kurczaków stwierdzono obecność H7N9.

Analiza genetyczna wirusa w próbce od jednego pacjenta i porównanie wyniku do próbki pobranej od jednego z kurczaków pokazały podobieństwa sugerujące, że wirus przenosi się bezpośrednio z drobiu na ludzi.

Zespół zbadał też ponad 300 osób, które miały bliski kontakt z czwórką pacjentów, ale u żadnej z nich nie stwierdzono infekcji H7N9 w ciągu 14 dni po rozpoczęciu obserwacji. Oznacza to, że na tę chwilę wirus nie przenosi się między ludźmi.

Komentarze do: H7N9 w Chinach: grypa pochodzi od kurczaków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz