Szukaj

H7N9: dlaczego liczba przypadków rosła tak szybko?

Podziel się
Komentarze0

Wirus ptasiej grypy H7N9 wydaje się wyjątkowo dobrze przystosowany do przeskakiwania z ptaków na ludzi, jak stwierdzili chińscy naukowcy. Swoje wnioski, wyciągnięte na podstawie najnowszego badania, opublikowali w Nature.Ich eksperymenty wykazały, że wirus H7N9 był w stanie równie skutecznie wiązać się z receptorami w komórkach ptasich i w ludzkich.

Odróżnia go to od innego wirusa ptasiej grypy, H5N1, który wiąże się mocniej z receptorami w komórkach ptaków, oraz od wirusa H1N1, który wiąże się mocniej z receptorami komórek ludzkich.

Zdolność H7N9 do wiązania się z tymi dwoma typami receptorów może być jednym z powodów, dla których wirus spowodował tak wiele przypadków infekcji w tak krótkim czasie.

Dr Robert Webster z St. Jude Children’s Research Hospital w USA, niezwiązany z badaniem, mówi: - Widzimy więcej szybszych transmisji wirusa H7N9 niż widzieliśmy w przypadku wirusa H5N1.


H7N9 pojawił się w Chinach w lutym tego roku, zaraził 132 osoby, a zabił 39. Od końca maja nie odnotowano jednak żadnych nowych przypadków infekcji.

Dr Webster podkreśla, że zdolność wiązania się z receptorami nie jest jedynym czynnikiem, który sprawia, że wirus H7N9 jest tak niepokojący.

Wirusy grypy mają 8 segmentów genetycznych, a liczne zmiany w każdym z tych fragmentów mogą doprowadzić do tego, że wirus będzie przenosił się między ludźmi. Z powodu swoich genetycznych modyfikacji, H7N9 wydaje się bardzo bliski postaci zdolnej do łatwego przenoszenia się między ludźmi, o wiele bliższy w porównaniu do H5N1.

Na tę chwilę nie doniesiono o takich przypadkach, a nowe badanie daje możliwe wyjaśnienie takiego stanu rzeczy: wirus rozwija się tkance płuc, ale nie w tchawicy, skąd mógłby być przeniesiony przez katar albo kaszel.

Jeżeli jednak wirus przystosuje się do skuteczniejszego kolonizowania przewodu oddechowego, będzie mógł łatwiej przenosić się między ludźmi.

Badanie wykazało także, tak jak przypuszczano, że populacja ogólna nie ma odporności na H7N9, co oznacza, że ryzyko infekcji jest naprawdę bardzo duże.

Komentarze do: H7N9: dlaczego liczba przypadków rosła tak szybko?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz