Szukaj

Grube niedźwiedzie mogą pomóc lekarzom w leczeniu problemów sercowych

Podziel się
Komentarze0

Niedźwiedzie grizzly niezmiernie kochają słodycze, ich masa ciała może się składać nawet w 50% z tłuszczu i przesypiają one w dodatku praktycznie połowę roku. Mimo tego wszystkiego, te niedźwiedzie nigdy nie są ofiarami zawału serca, nigdy nie cierpią też na miażdżycę tętnic oraz nigdy nie mają problemów z krążeniem krwi, stwierdza Charles Robbins, który jest dyrektorem centrum badań nad niedźwiedziami na Uniwersytecie Stanowym w Waszyngtonie.Pan Charles Robbins, który utworzył także grupę badawczą w 1980 roku, pokusił się, wraz z innymi naukowcami, o próbę rzucenia trochę światła na to, jak to się dzieje, że serce niedźwiedzi może być w tak dobrym stanie. Czy odpowiedź na to pytanie będzie mogła służyć także ludziom, jak się tego spodziewają naukowcy?

Zmiany, które się dokonują w niedźwiedzich sercach, kiedy zwierzęta są w stanie hibernacji, zabiłyby bez cienia wątpliwości każdego człowieka, wyjaśnia pani Lynne Nelson, weterynarz kardiolog, która spędziła 7 lat na badaniu niedźwiedzi. A jednak, mimo tego, niedźwiedzie mają serca w doskonałym wręcz zdrowiu, którego możemy im tylko pozazdrościć.

Naukowcy odkryli, że serce niedźwiedzi grizzly może spaść z 80 uderzeń na minutę w normalnym czasie do mniej niż 20 uderzeń na minutę, a czasami nawet mniej niż 10 uderzeń na minutę, kiedy niedźwiedzie wpadają w stan hibernacji. Pani Nelson utrzymuje, że badania echokardiogramami wykazywały, że krew w stanie hibernacji zaczynała gromadzić się w sercu niedźwiedzia, ale jednakże nie utworzyły się w nim żadne skrzepy.


Aż do dziś, dwójka badaczy miała do dyspozycji jedynie swoje teorie, aby wyjaśnić dlaczego niedźwiedzie, które dzielą aż 95% DNA z człowiekiem, mają tak doskonałe, zdrowe serca. Obydwoje naukowcy opublikowałi swoje badania wykazujące, że zmiany w proteinach zwierzęcych czynią serce niedźwiedzia bardziej odporne i trwałe podczas okresu hibernacji. To właśnie być może pozwala im na utrzymanie dobrej formy, a także, być może pozwala im to też na uniknięcie tworzenia się skrzepów krwi w czasie hibernacji.


Niedźwiedzie mogą także zamykać jeden ze swoich przedsionków serca, bez powodowania tym żadnych szkód. Naukowcy badają także betablokery oraz betareceptory niedźwiedzi, które są odpowiedzialne za kontrolę rytmu bicia serca niedźwiedziego.

Centrum badań nad niedźwiedziami na Uniwersytecie Stanowym w Waszyngtonie jest jedynym uniwersyteckim centrum badawczym w Stanach Zjednoczonych, które posiada niedźwiedzie grizzly, według pani Lynne Nelson. Gatunek ten został umieszczony przez władze amerykańskie na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Jednakże populacja niedźwiedzi grizzly stale rośnie, i to od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Zrozumienie tego, jak to jest możliwe, że niedźwiedzie mogą żyć w stanie hibernacji tak długo, może być użyteczne dla astronautów, którzy udają się w misje na bardzo długi czas, albo też dla obłożnie chorych, którzy muszą leżeć w łóżku, według naukowców.

Dawny prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań i kontroli nad niedźwiedziami, Harry Reynolds, potwierdza, że niedźwiedzie stanowią wspaniałe uzupełnienie dla człowieka w badaniach naukowych, ponieważ te zwierzęta dzielą z nami wiele wspólnych cech biologicznych. Jeśli więc istnieje jakiś gatunek zwierząt, który może służyć za model w badaniach nad zdrowiem ludzkim, to tym gatunkiem jest właśnie niedźwiedź, wysuwa tezę emerytowany Minister Rybołóstwa na Alasce, który jest jednak ciągle odpowiedzialny za badania nad niedźwiedziami w Mongolii.

Służby amerykańskie do spraw Rybołóstwa i Fauny są odpowiedzialne za ochronę niedźwiedzi grizzly, dlatego też dostarczyły pewne wsparce finansowe centrum naukowemu.

Komentarze do: Grube niedźwiedzie mogą pomóc lekarzom w leczeniu problemów sercowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz