Szukaj

Echografia w telefonie przenośnym, to jest możliwe w Stanach Zjednoczonych

Podziel się
Komentarze0

Echografia w telefonie przenośnym, to jest możliwe w Stanach Zjednoczonych Na Światowym Kongresie urządzeń przenośnych, w Barcelonie, pewna firma zaprezentowała bardzo oryginalny system: kieszonkowe urządzenie do echografii, z możliwością wizualizacji na smartfonie.Pomysł ten, dość niezwykły, narodził się w głowach dwóch badaczy, a po latach udało się go w końcu opracować i wdrożyć w życie. Metoda ta jest wyjątkowo ekonomiczna i już zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych.

Agencja amerykańska Food and Drug Administration (FDA), która jest federalną agencją nadzorującą produkty żywnościowe oraz lekarstwa, dała firmie Mobisante pozwolenie na komercjalizację jej systemu kieszonkowej echografii smarfonowej, ochrzczonej MobiUS.

Wynalazek ten zawdzięczmy dwóm amerykańskim naukowcom, którzy pracowali na Washington University (St. Louis, Missouri), i którzy opracowali system echografii przenośnej - Williamowi Richard i Dawidowi Zar.

Początkowo, aparat o rozmiarach latarki kieszonkowej, podłączało się do przenośnego komputera. Ale rozwój technologii i idący za nim wzrost możliwości telefonów komórkowych, aż do powstania dzisiejszych smartfonów, pozwolił zmniejszyć jeszcze bardziej rozmiar całej tej precyzyjnej aparatury.


Analizy mało kosztowne, wykonalne wszędzie

System MobiUS ma kosztować od 7 000 do 8 000 dolarów (5 180 do 5 900 euro), czyli więcej, niż taryfy ogłoszone dwa lata temu. Aby działać, wymaga on smartfona firmy Toshiba, który współpracuje z systemem Windows Mobile, a także firmowej sondy i firmowego programu.

Firma Mobisante spodziewa się, że w przyszłości obniży ceny, ale „cena ta i tak jest o wiele mniejsza niż ceny dzisiejszych systemów ultradźwiękowych, które kosztują conajmniej 20 000 dolarów, a czasami nawet ponad 100 000 dolarów, co sprawia, iż są poza zasięgiem wielu lekarzy, nawet w Stanach Zjednoczonych”, według magazynu US.

Zdaniem firmy Mobisante, aparatura ta może być obsługiwana nawet przez mało doświadczone ręce, na przykład przez ręce pielęgniarki niewyspecjalizowanej w echografii. Jak to działa? Otóż, uzyskane w badaniu obrazy są następnie przekazywane przez telefon do centrum medycznego, w celu postawienia diagnozy.

Nagrody

Na targach w Barcelonie, aparat firmy Mobisante był jednym z pięciu produktów nominowanych do nagrody w kategorii „Najlepszy wynalazek e-zdrowie”, przyznawanej przez Mobile World Congress w Barcelonie, który odbywał się w dniach od 14 do 17 lutego 2011 roku.

Inni nominowani do tej nagrody to firmy ANT Wireless za ANT+, Research In Motion za BlackBerry solution, RS TechMedic i Sierra Wireless za Dyna-Vision z RS TechMedic, oraz ZTE Corporation za ZTE Smart Healthcare.

Komentarze do: Echografia w telefonie przenośnym, to jest możliwe w Stanach Zjednoczonych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz