Szukaj

Dlaczego po pierwszym zawale serca przychodzi drugi?

Podziel się
Komentarze0

Jak stwierdza grupa naukowców amerykańskich, pierwszy zawał mięśnia sercowego często pociąga za sobą drugi, który związany jest z przyśpieszeniem zjawiska arteriosklerozy (akumulacja płytek tłuszczu w tętnicach). Wyniki badania opublikowane zostały w przeglądzie naukowym Nature.Obecnie, blisko 90% chorych wychodzi cało z pierwszego zawału serca. Jednakże, osoby te są w dalszym ciągu zagrożone pojawieniem się nowych komplikacji sercowych w przeciągu jednego roku po zawale. Amerykańskie badanie donosi bowiem, że aż 17,4% z nich będzie miało kolejny zawał serca.

Do tej pory naukowcy nie mieli pewności z czego wynika to zjawisko, jednakże obecnie, amerykańscy badacze potrafią już wyjaśnić co jest przyczyną takich komplikacji. Pierwszy zawał serca powoduje oste zapalenie, które ma naprawić szkody wyrządzone w sercu. Zapalenie to ze swej strony zaostrza arteriosklerozę, która jest przyczyną zawału serca.

- Odpowiedź odpornościowa na zawał serca może przyśpieszyć powiązaną z nim chorobę, zwiększając rozmiar oraz zapalenie związane z płytkami miażdżycowymi - wyjaśnia Matthias Nahrendorf, ze szpitala generalnego w Massachussetts.


Aby móc przedstawić takie wnioski, naukowcy amerykańscy przeprowadzili badania na myszach laboratoryjnych oraz na zwłokach osób zmarłych z powodu zawału serca.

Z ich obserwacji wynika, że zawał serca podnosi produkcję komórek krwi zwanych monocytami, które biorą udział w mechanizmie zapalenia. Tym samym, zawał serca podnosi ryzyko oderwania płytek, co może prowadzić do kolejnego zawału.

Doktor Matthias Nahrendorf wyjaśnia - Nawet jeżeli główna część naszego badania została przeprowadzona na myszach, przypuszczamy, że do podobnego zjawiska dochodzi u człowieka, ponieważ również stwiedziliśmy wzrost liczby komórek macierzystych krwi w śledzionie pacjentów, którzy właśnie zmarli z powodu zawału serca.

Miażdżyca tętnic, czyli arterioskleroza, jest też przyczną incydentów naczyniowo-mózgowych, czyli udaru mózgu, a także zapalenia naczyń krwionośnych kończyn dolnych.

Arteriosklerozie sprzyja przede wszystkim zbyt wysoki poziom cholesterolu oraz innych lipidów znajdujących się we krwi, a także otyłość, nikotynizm, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

Miażdżyca tętnic jest również w pewien sposób uwarunkowana genetycznie.

Poza redukcją czynników ryzyka, aby zapobiec kolejnemu zawałowi serca, autorzy amerykańskiego badania zastanawiają się również nad nowymi celowanymi terapiami, które w przyszłości mogłyby zwalczać tego typu zapalenie.

Komentarze do: Dlaczego po pierwszym zawale serca przychodzi drugi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz