Szukaj

Dlaczego niektóre szczepy bakterii wywołujących boreliozę z Lyme występują częściej niż inne?

Podziel się
Komentarze1

Najnowsze informacje dotyczące bakterii wywołującej chorobę z Lyme mogą prowadzić do opracowania innowacyjnej metody walki z infekcjami. Badania wykazały, że układ immunologiczny myszy białostopej wykazuje odmienne reakcje na poszczególne szczepy bakterii Borellia burgodorferi, wywołującej wcześniej wspomnianą chorobę.Opracowanie szczepionki, która uwolni myszy od tego patogenu, może w znacznym stopniu zapobiec rozprzestrzenianiu się boreliozy zarówno wśród myszy, jak i wśród ludzi.

Choroba z Lyme pojawiła się w Stanach Zjednoczonych 40 lat temu, a obecnie odnotowuje się blisko 25 000 zachorowań rocznie. Koszty walki z tym schorzeniem szacowane są na miliardy dolarów. W przeciwieństwie do ludzi i zwykłych myszy, białostope nie zapadają na chorobę po infekcji bakteryjnej oraz po ukąszenia przez kleszcza.


W laboratorium stworzenia te były wystawiane na działanie najróżniejszych szczepów bakterii B. burgdorferi, po czym śledzono u nich postęp zakażenia.

W przypadku niektórych odmian wcześniej wspomnianego mikroorganizmu zauważono wzrost bakterii w tkance myszy, w przypadku innych odmian natomiast nie.

Wniosek z tego taki, że układ odpornościowy myszy poddanych testom wykazywał odmienną odpowiedź immunologiczną na poszczególne szczepy bakterii.

Komentarze do: Dlaczego niektóre szczepy bakterii wywołujących boreliozę z Lyme występują częściej niż inne? (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze