Szukaj

Czerwone mięso przyczyną występowania chorób serca

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania, które zostały przeprowadzone na Uniwersytecie w Indianie potwierdzają wpływ spożycia czerwonego mięsa na zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby serca. Czerwone mięso zawiera silny związek hemu żelaza, który potencjalnie powoduje choroby wieńcowe.

Przeprowadzone badania wykluczają wpływ niehemowego żelaza (które występuje w produktach niemięsnych) na zaistnienie choroby niedokrwiennej serca. Wykazały one jednocześnie, że spożywanie żelaza hemowego zwiększa ryzyko występowania chorób o ponad pięćdziesiąt procent.

Wcześniej przeprowadzane badania nie były jednoznaczne i przez dziesięciolecia były przedmiotem zagorzałych dyskusji lekarzy. Prowadziły do sprzeczności i nie dawały zupełnych rozwiązań. Zmiany przyniosły rewolucyjne badania. Pokazuje ono, w jaki sposób ciało traktuje dwa rodzaje żelaza. Zupełnie odmiennie,  i z różnymi skutkami. Żelazo pochodzące ze źródeł roślinnych jest lepiej wchłaniane. Organizm ludzki znacznie trudniej przyswaja ten rodzaj żelaza pozyskiwany z mięsa.

Nasza dieta codzienna jest bardzo bogata w żelazo. Nadmierne spożycie żelaza niehemowego, które działać może jak katalizator reakcji utleniania, powoduje często uszkodzenia tkanek czy zapalenia, co w konsekwencji prawdopodobnie zmieni się w czasie w chorobę wieńcową.

Zwykle utrata żelaza łączy się ściśle z utratą krwi. Na niedobór żelaza czy zmniejszenie jego ilości w organizmie wpływają m. in. miesiączka czy pobieranie krwi. Hamujący wpływ na przyswajanie żelaza do organizmu posiadają także niektóre produkty spożywcze np. kawa czy herbata.

Komentarze do: Czerwone mięso przyczyną występowania chorób serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz