Szukaj

Coraz młodsze ofiary udaru mózgu

Podziel się
Komentarze0

Incydent mózgowo-naczyniowy dotyka najczęściej osoby powyżej 65 roku życia. Jednak średni wiek ofiar udaru mózgu, bo taka jest potoczna nazwa zjawiska, wydaje się każdego roku spadać. Z dziennika Neurology wynika, że między 1993 a 2005 rokiem, średni wiek pacjentów, u których po raz pierwszy wystąpił udar mózgu, spadł z 71 do 69 lat.Raport, sporządzony właśnie przez amerykański zespół badawczy, potwierdza dane ogłoszone wcześniej we Francji przez Instytut Nadzoru Sanitarnego (INVS).

Co jest jednak przyczyną obniżenia się średniej wieku pacjentów dotkniętych owym zespołem: współczesny tryb życia czy po prostu polepszenie metod diagnostycznych?

Zespól Bretta Kissela z Uniwersytetu Cincinnati (Ohio), zainteresował się udarem mózgu, który, na obszarze miasta i na północy Kentucky, wystąpił u pacjentów w wieku 20-54 lat.

Według spisu, jakiego dokonali naukowcy, wypadki te miały miejsce w 3 wyodrębnionych okresach: 1993-1994, 1999 i 2005. W badaniu brane były pod uwagę wyłącznie nowe, niezdiagnozowane wcześniej przypadki.

Autorzy raportu zanotowali również, że proporcjonalnie w 2005 roku zwiększyła się także liczba pacjentów z udarem mózgu poniżej 55 roku życia (19% w 2005, 13% w 1993-1994).


Do udaru mózgu najczęściej dochodzi wskutek zablokowania przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, z powodu powstałych w nich skrzepów bądź zmian miażdżycowych. Brak dopływu tlenu do neuronów szybko prowadzi do ich śmierci.

Młode ofiary udaru mózgu we Francji

„Ewolucja ta może wynikać ze wzrostu czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak cukrzyca, otyłość, zły cholesterol”, sugeruje Brett Kissela. „Poza tym, polepszenie środków diagnostycznych, rozwój diagnostyki obrazowej mózgowia za pomocą rezonansu magnetycznego, mogą przyczyniać się do owych zmian”, precyzuje.

Stwierdzenie takie nie jest aktualne wyłącznie w Stanach.

Redaktorzy francuskiego Tygodniowego Biuletynu Epidemiologicznego (BEH), w wydaniu z 6 marca 2012, podkreślali już, że: „współczynnik pacjentów poniżej 65 roku życia, hospitalizowanych we Francji w wyniku wystąpienia u nich udaru mózgu, wzrósł o 10,6% między 2001 i 2008”.

W 2008 roku odnotowano 105.000 przypadków udaru, z czego niestety 33.000 zakończonych tragicznie.

„Dobrą wiadomością jest, ze znaczna część czynników przyczyniających się tego, że coraz młodsi ludzie padają ofiarą udaru mózgu, może być modyfikowana poprzez zmianę stylu życia. Na przykład, zbilansowana dieta oraz lekkie ćwiczenia fizyczne mogłyby zredukować takie ryzyko”, podsumowuje Brett Kissela.

Komentarze do: Coraz młodsze ofiary udaru mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz