Szukaj

Cola: zagadka zaburzeń rytmu serca rozwiązana

Podziel się
Komentarze0

Picie nadmiernej ilości coli było przyczyną niezwykłych omdleń i objawów arytmii u 31-letniej kobiety. Studium przypadku zostało przedstawione na spotkaniu naukowym EHRA EUROPACE 2013 w Atenach. Jak uważa prof. Andreas Goette, badanie to podkreśla znaczenie poznania szczegółowej medycznej historii oraz zwyczajów żywieniowych pacjentów z niewyjaśnioną arytmią.Dr Naima Zarqane i prof. Nadir Saoudi z Princess Grace Hospital Centre w Monako opisują, w jaki sposób nadmierna konsumpcja coli może wiązać się z hipokaliemią (utratą potasu), wydłużeniem odcinka QT oraz arytmią zagrażającą życiu.

Wspomniana kobieta została przyjęta do szpitala z powodu omdleń. Kiedy wykluczono inne możliwości (zaburzenia trawienia, hormonalne, metaboliczne, itp.), testy ujawniły poziom potasu we krwi pacjentki 2.4mmol/l i czas odcinka QT na poziomie 610ms.

Normalny poziom potasu wynosi 3.5 – 5.1 mmol/l, a normalny czas odcinka QT u kobiety jest równy bądź mniejszy niż 450 ms.


Lekarze przyjrzeli się medycznej historii pacjentki i odkryli, że od 15 roku życia piła ona jedynie napoje z colą. Kiedy zaprzestała je spożywać za lekarską poradą, wskaźnik potasu wrócił do poziomu 4.1 mmol/l, a czas QT do 430 ms, i to w ciągu jednego tygodnia.

Literatura naukowa opisuje 6 podobnych przypadków, gdzie nadmierna konsumpcja coli została powiązana z arytmiami, rabdomiolizą (uszkodzenia mięśni szkieletowych), a nawet zgonem z powodu torsades de pointes (rodzaj tachykardii).

Możliwe wyjaśnienia dla związku coli z niskim poziomem potasu we krwi są dwa.

Po pierwsze, wysoko fruktozowy syrop kukurydziany w coli nie pozwala na absorpcję wody przez jelita i prowadzi do masywnych biegunek, które wiążą się z wypłukiwaniem potasu z organizmu.

Kofeina w coli ma wpływ na pętlę Henlego w nerkach, w której redukuje ilość reabsorbowanego potasu. Mniejsza ilość zewnątrzkomórkowego potasu w sercu może wiązać się z pojawianiem się arytmii.

Dr Zarqane mówi: - Kardiolodzy powinni pamiętać, że istnieje powiązanie między konsumpcją coli i utratą potasu. Ludzie powinni być świadomi, z jakimi zagrożeniami wiąże się nadmierna konsumpcja napojów słodzonych.


Komentarze do: Cola: zagadka zaburzeń rytmu serca rozwiązana

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz