Szukaj

Choroby serca pierwszą przyczyną zgonów na świecie

Podziel się
Komentarze0

Choroby sercowo-naczyniowe to główna przyczyna zgonów na całym świecie, według ostatniego raportu WHO. W 2011 roku, choroby wieńcowe oraz udar mózgu zabiły ponad 13 mln ludzi, co odpowiada za 24% z 54,6 mln zgonów zarejestrowanych w tym czasie.Podstawowy wniosek z danych zebranych przez WHO jest taki, iż w okresie 2000 – 2011 sześć głównych przyczyn zgonów pozostało niezmienionych, natomiast przyczyny mniej częste, te z dołu klasyfikacji, doświadczyły kilku modyfikacji.

Na przykład, wypadki samochodowe zaczęły figurować w pierwszej dziesiątce głównych przyczyn zgonów. Odpowiadają za 1,3 mln śmierci w 2011, i znajdują się tuż za cukrzycą i wcześniactwem.

Znamienny jest fakt, że marcu tego roku WHO publikowała raport dotyczący bezpieczeństwa na drodze, aby zwrócić uwagę na krytyczną sytuację w 87 krajach świata, gdzie śmiertelność związana z transportem drogowym dramatycznie wzrosła w ostatnich latach.


Po raz pierwszy też w historii gruźlica „wypadła” z tej klasyfikacji. W 2000 była na 8 miejscu – 10 lat później nie mieści się już w pierwszej dziesiątce (13 miejsce), choć w dalszym ciągu zabija – ponad 1 mln ludzi w 2011. Zgony z powodu gruźlicy odnotowuje się przede wszystkim w biednych krajach.

W raporcie czytamy: - W krajach o niskich przychodach, zgony w dalszym ciągu są wynikiem chorób zakaźnych, takich ja AIDS, biegunki, infekcje płucne. W krajach bogatych, 87% zgonów wynika z chorób przewlekłych, sercowo-naczyniowych, raka, cukrzycy...

Kolejną różnicą między biednymi i bogatymi krajami jest wiek, w którym dochodzi do zgonu. W 2011, blisko 7 mln osób zmarło przed swoimi 5 urodzinami, z czego 99% w krajach biednych. Do 43% zgonów noworodków dochodzi w  ciągu pierwszego miesiąca życia. W krajach bogatych, zgony osób poniżej 15 roku życia to 1% ogólnej śmiertelności.

Komentarze do: Choroby serca pierwszą przyczyną zgonów na świecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz