Szukaj

Chodzenie do kościoła związane z niższym ciśnieniem krwi

Podziel się
Komentarze0

Czy chodzenie do kościoła może wzmocnić twoje serce? Okazuje się, że tak, według nowego badania, przeprowadzonego w Norwegii i opublikowanego w International Journal of Psychiatry in Medicine. Jak stwierdzili badacze, im więcej dana osoba spędza czasu w kościele, tym niższe jest jej ciśnienie krwi.Badacze mówią, że poprzednie badania, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, na temat chodzenia do kościoła, pokazały podobne rezultaty, które teraz zostały podparte wynikami aktualnego badania. Tym bardziej, że niewielki procent mieszkańców norweskiego hrabstwa, gdzie było prowadzone badanie, chodzi do kościoła.

Około 40% populacji amerykańskiej chodzi do kościoła raz w tygodniu, podczas gdy odpowiadająca liczba w hrabstwie Nord-Trondelag to 4%, stwierdza jeden z badaczy, Torgeir Sorensen, ze szkoły School of Theology and Religious Psychology Center w Sykehuset Innlandet. Nasze odkrycia, mimo wszystko są prawie identyczne z tymi, o których wcześniej donoszono w Stanach Zjednoczonych. Byliśmy tym bardzo zaskoczeni.

Badacze przyjrzeli się danym na temat zdrowia 41 000 Norwegów, zebranych w latach 2006 – 2008, jak donosi MyHealthNewsDaily. Ludzie ci zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego chodzenia do kościoła. Następnie, zmierzono również im ciśnienie.


Nawet po wykluczeniu czynników takich jak wiek, choroba serca, depresja oraz poziom wykształcenia, badacze w dalszym ciągu odkryli powiązanie między częstym chodzeniem do kościoła a stwierdzanym niskim ciśnieniem krwi. Wcześniejsze badania wykazały już pozytywną realcję między nastrojem a dobrym zdrowiem, i między uczestnictwem w różnych kulturalnych aktywnościach a dobrym zdrowiem.


Wydaje się, że dane, które zbieraliśmy na temat wierzeń religijnych, są rzeczywiście istotne dla zdrowia, mówi jeden z badaczy, profesor Jostein Holemen z uniwersytetu Norwegian University of Science and Technology. Fakt, że ludzie chodzący do kościoła mają niższe ciśnienie krwi, zachęca do badania tej dziedziny życia.

Aczkolwiek, badacze odnotowują, że w dalszym ciągu nie jest jasne, czy to chodzenie do kościoła powoduje obniżenie ciśnienia krwi, czy też może niskie ciśnienie wpływa na to, że chodzimy do kościoła.

Poprzednie badanie, przeprowadzone przez badaczy ze szkoły medycznej Loyola University Chicago Stritch School of Medicine, wykazało w zasadzie odwrotne działanie. Otóż, ludzie chodzący regularnie do kościoła nie mają niższego ciśnienia krwi, a ci z kolei, którzy próbują najbardziej wcielić religię do swojego życia, mają też najwyższe ciśnienie krwi.

Aczkolwiek, powinniśmy jeszcze zauważyć, że badanie przeprowadzone przez szkołę medyczną Loyola University Chicago Stritch School of Medicine było o wiele mniejsze niż badanie norweskie, ponieważ objęło obserwacją jedynie 200 osób.

Uważam, że związek religii i zdrowia jest bardzo kompleksowy, mówi pani Amy Luke, profesor na uniwersytecie Loyola University Chicago.

Jak z kolei donosi Psychology Today, religia może poprawiać zdrowie i dawać ludziom poczucie nadziei i przynależności, tak samo jak i poczucie własnej wartości, związane z wrażeniem bycia chronionym przed siłami egzystencyjnymi.

Komentarze do: Chodzenie do kościoła związane z niższym ciśnieniem krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz