Szukaj

Brzydki cholesterol - to on odpowiada za choroby serca!

Podziel się
Komentarze0

Ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest trzy razy wyższe wśród osób z tak zwanym „brzydkim” cholesterolem. Dane te wynikają z nowych badań przeprowadzonych na 73 000 Duńczyków, które zapoczątkowały długą debatę na ten temat. Wyniki zostały niedawno opublikowane w Journal of the American College of Cardiology.Większość Duńczyków zdaje sobie sprawę, że podwyższony cholesterol stanowi zagrożenie dla życia, ale tylko niewielu wie, który typ cholesterolu najczęściej przyczynia się do śmierci. Cholesterol dzieli się na „dobry” (HDL), „zły” (LDL) i „brzydki”.

Właśnie ten ostatni, zwany także z angielskiego RLP-C, czyli „remnant – like particle cholesterol” jest najgorszy.

Zły cholesterol LDL jest, jak sama nazwa wskazuje, szkodliwy, ale najnowsze badania ujawniają, że to brzydki cholesterol jest bezpośrednią przyczyną miażdżycy (choroby polegającej na stwardnieniu tętnic), która może w rezultacie prowadzić do choroby niedokrwiennej serca czy nawet przedwczesnej śmierci.

"Po przebadaniu 73 000 osób odkryliśmy, że podwyższony poziom brzydkiego cholesterolu potraja ryzyko niedokrwiennej choroby serca, która jest spowodowana niedotlenieniem mięśnia sercowego i prowadzi do zwężania lub tamowania tętnic wieńcowych”, mówi profesor Borge Nordestgaard, główny lekarz w Herlev Hospital i profesor na Wydziale Nauk o Zdrowiu (University of Copenhagen).


„Mam nadzieję, że te zdobycie tej wiedzy będzie prowadziło do ulepszenia profilaktyki, z uwagi na fakt, że obecnie więcej niż 1 na 5 Duńczyków ma wysoki poziom brzydkiego cholesterolu. Liczymy również, że przemysł farmaceutyczny ulepszy leki obniżające poziom tego specyficznego typu cholesterolu”, dodaje prof. Nordestgaard.


Rozpowszechnienie choroby

Tylko w Danii, każdego roku u 20 000 osób zostaje zdiagnozowana choroba niedokrwienna serca, a około 150 000 jest już nią dotkniętych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 17 milionów ludzi zostanie ofiarami chorób układu krwionośnego – jest to obecnie najczęstsza przyczyna śmierci na świecie.

„Podwyższony brzydki cholesterol jest wynikiem wysokiego poziomu tłuszczów prostych (trójglicerydów) we krwi. Najpoważniejszymi przyczynami tego zjawiska są nadwaga i otyłość. W związku z tym, osoby z podwyższonym brzydkim cholesterolem powinny mieć zalecaną kurację odchudzającą, choć leki, takie jak statyny i fibraty, również mogą wpłynąć na jego obniżenie”, mówi Borge Nordestgaard.

73 000 próbek z defektem genetycznym

Anette Varbo, lekarz i doktorantka w Herlev Hospital (członek zespołu badawczego), twierdzi, że badania rzucają światło na długo odkładaną debatę na temat tzw. trójglicerydów, arteriosklerozy (miażdżycy) i cholesterolu.

„W celu zbadania związku pomiędzy brzydkim cholesterolem a chorobami serca, użyliśmy próbek krwi od osób z genetycznymi wadami, cierpiących na tę chorobę od urodzenia. Sposób ten pozwolił na uniknięcie czynników zakłócających, związanych ze stylem życia badanych osób, np. palenia, spożywania tłustego jedzenia czy nadwagi, dzięki czemu przyniósł bardziej trafne wyniki”, mówi Varbo.

red. Katarzyna Topolska

Komentarze do: Brzydki cholesterol - to on odpowiada za choroby serca!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz