Szukaj

Brak kwasu foliowego w organizmie

Podziel się
Komentarze0

Kwas foliowy pełni w organizmie szereg istotnych funkcji. Organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wytworzyć tego kwasu, dlatego musi on być dostarczany z pożywieniem. Bierze on udział w syntezie kwasów w ciele człowieka, co czyni go niezbędnym w procesie wzrostu i rozmnażania.

Brak kwasu foliowego w organizmie


Rola i korzyści kwasu foliowego

Kwas foliowy w dużej mierze występuje w liściastych warzywach. Najwięcej, pojawia się w szpinaku, szparagach, sałacie, kalafiorze, brokułach. Jednak, można znaleźć go również w pomidorze, grochu, soi, burakach, żółtku jajek, wątrobie a nawet w bananach. Rola kwasu foliowego w organizmie jest bezcenna. Pomaga w sprawnym funkcjonowaniu jelita, żołądka i wątroby. Przyczynia się również w produkcji hormonu szczęścia. Jest bardzo korzystny dla osób, które mają problemy ze stresem. Pozwala on się uspokoić i zdecydowanie koi zmysły.  Wpływa również na doskonałe samo poczucie, a jak wskazują badania, osoby o niższej zawartości kwasu foliowego w organizmie, bardziej podatne są na popadanie w depresji.

Zapotrzebowanie

Nie da się konkretnie ocenić, jakie zapotrzebowanie kwasu foliowego jest potrzebne przeciętnemu człowiekowi. Każdy organizm funkcjonuje inaczej. Specjaliści zalecają jednak, aby przeciętna osoba spożywała od 180 do 200 mcg foliany na dobę. Na niedobór kwasu, najbardziej narażone są osoby, które spożywają nadmierne ilości alkoholu i są nałogowymi palaczami. Zagrożone są również kobiety, które stosują antykoncepcje hormonalną jak i kobiety w ciąży. Po za tym, osoby mogące cierpieć na niedobór kwasu foliowego to:


- w podeszłym wieku,
- zażywające leki padaczkowe,
- cierpiące na niedobór witaminy C i żelaza,
- cierpiące na przewlekłe choroby układu pokarmowego,
- dziewczęta w okresie dojrzewania.

Skutki niedoboru kwasu foliowego

Główną przyczyną niedoboru kwasu foliowego w organizmie to brak witaminy B11, która również powoduję niedokrwistość. Jednak najlepsze wyniki uzyskuje się dzięki specjalistycznym badaniom krwi i moczu. Leczenie polega zazwyczaj na usunięciu przyczyny niedoboru kwasu foliowego. Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniej suplementacji, która głównie polega na przyjmowaniu witaminy B11. Brak kwasu foliowego w organizmie, może przyczyniać się do licznych chorób, takich jak zwiększenie podatności komórek na transformacje nowotworowe oraz zahamowanie wzrostu i odbudowy komórek w organizmie. Inne występujące objawy niedoboru kwasu foliowego w organizmie to:

- uczucie zmęczenia,
- roztargnienie,
- drażliwość,
- problemy z zapamiętywaniem,
- biegunka,
- zaburzenia trawienia,
- zaburzenia płodu,
- zwiększenie ryzyka choroby wieńcowej.

Ze względu na korzystne działania tej witaminy, utrzymanie odpowiedniej ilości kwasu foliowego w organizmie jest ważne dla każdego, niezależnie od wieku. Należy jednak pamiętać, że nadmiar kwasu nie jest toksyczny i przyjmowanie dawek od 5 do 15 mg, będzie odpowiednio tolerowane przez nasz organizm.

Komentarze do: Brak kwasu foliowego w organizmie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz