Szukaj

Bez przygotowania na epidemię ptasiej grypy

Odpowiedz w wątku
Bodzio
~Bodzio 02-10-2005 16:47

Jesteśmy nieprzygotowani i chyba nie zdajemy sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Byleby tylko sprawa nie potoczyła się jak w " Epidemi". Tylko skąd my weźmiemy S. Segala.

wirusolog
~wirusolog 04-10-2005 09:45

tak, jestesmy nieprzygotowani, a komu to zawdzieczamy?? Ministerstwu zdrowia. Od pol roku jest przygotowany plan dzialania, na wypadek pandemii i Minister nie ma czasu na przeczytanie tego i wydanie decyzji o zakupie szczepionek oraz lekow. A poza tym, w wiekszosci panstw na swiecie okolo 10 - 15 firm faramceutycznych jest odpowiedzialnych za przygotowywanie szczepionek dla danego panswta. A w Polsce, no jakims dziwnym trafem tylko DWIE (2) firmy MOGA sprzedawac swoje szczepionki na rynku polskim. A 10 lat temu byla wieksza konkurencja. Jest o tyle fatalnie, ze te 2 molochy faramceutyczne nie sa w stanie przygotowac odpowiedniej liczby szczepionek dla Polakow. A lek przeciw grypie - Tamiflu...? Za chwile, zabraknie go w apteakch. Dlaczego, bo Balicki nie mial czasu (ochoty??)zlozyc zamowienia na kilka mln opakowan Tamiflu. Dziwne, bo wszystkie panstwa oscienne sa zaopatrzone na wypadek pandemii i Tamiflu bedzie dotowane, a w Polsce lek sie kupuje na wlqasny koszt, czyli okolo 250 zlotych.

Aga
~Aga 05-10-2005 09:39

ciekawa jestem czy zwykła szczepionka na grypę może w jakiś sposób uchronić przed zachorowaniem.Mam 3-letniego syna i chciałabym żeby chociaż on nie zachorował.Czy jego mogę już zaszczepić?Gdzie można zamówić TAMIFLU?Dlaczego nasz Minister okazał się taką........On napewno zaszczepił siebie i swoją rodzine.Jeżeli dojdzie do wielu zachorowań to ludzie wydadzą samosąd i go zlinczują.Ja ich napewno poprę!!!!!

wirusolog
~wirusolog 07-10-2005 11:28

Aga, mozesz zaszczepic dziecko, a nawet powinnas, mimo, ze lekarz Ci powie, ze nie jest wskazane. z lietartury wynika, ze takie maluchy sa w grupie podwyzszonego ryzyka i konsekwencje przbytej grypy sa olbrzymie, nawet ze smiercia wlacznie, a zwazywszy przygotowanie lekarzy, nie dam glowy, czy w razie czego rozpoznaja grype, bo moze stwierdza zywkle przeziebienia. Dla maluchow jest szczepionak Vaxigrip junior (mniejsza objateosc, za to 2 dawki). Maly moze sie zle czuc po sczepieniu, ale to tak jak po kazdym, bo zacznie wytwarzac przeciwciala. Nie bedziesz miala stuprocentowej pewnosci, ze po szczepienie nie zachoruje, ale przejdzie w razie czego duzo lagodniej infekcje i krocej. Co do Tamiflu - musisz isc do apteki i poprosic o sprowadzenie tego leku, najpierw tylko zdobadz recepte. To sa twarde kapsulki 75 mg substancji aktywnej. 10 w opakowaniu.

OLANDIA
~OLANDIA 14-10-2005 23:56

ludzie i tak pomzemy jak bedzie trzeba. Gdyby nie wojny światowe nie byloby juz miejsca na ziemi wiec co jakis czas musi przyjsc jakis kataklizm/pandemia abysmy wszyscy sie pomiescili...

Flashcat
~Flashcat 18-10-2005 21:14

Mam pytanie. Jak człowiek może się zarazić? Wszędzie jest opisywane jak chronić ptactwo. Czy można jeść mięso, jajka.

kate
~kate 18-10-2005 21:52

zarazić sie można drogą kropelkową, np. jak lecący ptaszek zrobi ci kupe na oko albo do buzi. jesli chodzi o mieso czy jajaka to słyszałam że wirus ptasiej grypy ginie w 75 stopniach celcjusza, wiec chyba gotowanym drobiem sie nie mozna zarazic

ewcia
~ewcia 19-10-2005 13:05

Olandia zrób miejsce dla innych już teraz.
Wirusolog - mój starszy syn (4 lata) jest właśnie po zapaleniu płuc czy mogę jemu podać szczepionkę teraz, a jeśli nie to kiedy miał wykrytą mycoplazmę. Młodszy (2,5 roku) właśnie ma zapalenie oskrzeli i jest po połowie dawkowania Ribomunnylu, czy jemu też należałoby podać dodatkowo szczepionkę.

btx
~btx 20-10-2005 21:58

Jeżeli chodzi o Tamiflu:
podobno jest to jeden z bardzo niewielu skutecznych leków....
U nas juz raczej niedostępny, ale bez żadnego problemu w Niemczech, np. we Frankfurcie, koszt ok. 33 Euro (w Polsce ponad 220 zł...).
Wiem bo wczoraj kupowałem :-)
mam nadzieję, że nie będę musiał używać...

winnie
~winnie 24-10-2005 01:26

w jaką ilość Tamiflu radzicie się zaopatrzyć? tj. jakie jest dawkowanie i ile przeciętnie trwa infekcja przy jego przyjmowaniu?

winnie
~winnie 24-10-2005 01:33

kate -> droga kropelkowa oznacza także, że narażone są osoby przebywające w pobliżu miejsc hodowli/uboju/przetwórstwa drobiu

k
~k 26-10-2005 22:30

Czy wirusem ptasiej grypy mozemy sie zarazic rowniez od drugigo czlowieka czy tylko przy bezposrednim kontakcie z zarazonym ptakiem?

Tomek
~Tomek 27-10-2005 01:06

Jeśli wirus zmutuje się z wirusem ludzkiej grypy to wtedy będzie się rozprzestrzeniał z człowieka na człowieka. Jeszcze nie zarejestrowano takiego przypadku, żeby ktos się zaraził od człowieka.

Odpowiedz w wątku
Zobacz wszystkie komentarze do "Ptasia grypa (bird flu) - groźba pandemii"